PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Suwalska SSE może powiększyć się o 150 ha

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2014 08:49

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna może się powiększyć o około 150 ha. Zabiega o to kilkanaście samorządów, w tym m.in. Michałowo, które chce podstrefy w miejscu, gdzie miało powstać lotnisko regionalne. Wniosek o powiększenie trafi do ministerstwa gospodarki w czerwcu.

REKLAMA

Strefa zaapelowała do zainteresowanych gmin, by jak najszybciej uzupełniły dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.
Rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska poinformowała, że najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do powołania podstref są gminy: Szczuczyn, Narewka, Hajnówka, Siemiatycze oraz Nowogród. Aktywne są też inne gminy: Michałowo, Bielsk Podlaski oraz Sejny, a także gmina Ełk w Warmińsko-Mazurskiem. Podstrefa Ełk już istnieje, niedawno do ełckiej podstrefy włączono miejscowy park technologiczny. "We wniosku do resortu będzie także mowa o poszerzeniu podstref już istniejących w Białymstoku, Suwałkach i Grajewie" - dodała Sokólska.

Prezes SSSE Robert Żyliński podkreślił, że powiększenie strefy powinno przynieść same korzyści. Zapewnił, że tworzenie nowych podstref nie będzie zagrożeniem dla już istniejących, a atutem, bo inwestorzy będą mieli większe możliwości wyboru. "Kolejna podstrefa to korzyść dla społeczności lokalnych. Należy pamiętać, że każda inwestycja która powstanie na jej terenie to szansa na nowe miejsca pracy" - przekonywał Żyliński.

Dokumenty złożyła już gmina Szczuczyn, która liczy, że strefą zostanie objętych 15 ha gruntów. Na ich uzbrojenie miasto pozyskało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Strefę chciałby również mieć na swoim terenie samorząd Michałowa. To gmina, na terenie której w miejscowości Topolany miało powstać regionalne lotnisko, ale władze regionu wycofały się z tych planów. UE nie przeznacza w nowej perspektywie finansowej pieniędzy na budowę takich lotnisk, ponadto już istniejące lotniska regionalne mają spore kłopoty finansowe. Lotnisko miało powstać w latach 2007-2013 w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki, ale do tego nie doszło, bo po protestach ekologów została cofnięta decyzja środowiskowa dla tej inwestycji. Po nowych analizach za najlepszą uznano lokalizację w Topolanach w gminie Michałowo.

W gminie Michałowo właścicielem gruntów, gdzie miałaby powstać podstrefa jest Skarb Państwa. Teren jest zarządzany przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Dlatego - w tym przypadku - wnioskodawcą może być Suwalska SSSE. "Co do własności gruntu możemy przewidzieć kilka sytuacji: strefa może sama objąć grunt za zgodą Skarbu Państwa-Agencji, gmina może kupić teren lub Skarb Państwa może wnieść aportem do SSSE SA. W tym przypadku rozważamy dwa pierwsze warianty" - poinformowała PAP Ewa Sokólska.

Suwalska strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy.

Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób i zainwestowały 1,9 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA