PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Syndyk: małe zainteresowanie nieruchomościami po Amber Gold

  • Autor: PAP
  • 17 kwi 2013 16:21

Jest małe zainteresowanie nabyciem nieruchomości po Amber Gold. Do środy na konto syndyka spółki wpłacono wadium za nieruchomości warte tylko 1,2 mln zł. Na sprzedaż wystawiono kamienice, apartamenty i lokale użytkowe o wartości 14,7 mln zł.

REKLAMA

Syndyk masy upadłościowej Amber Gold Józef Dębiński powiedział w środę PAP, że przetarg ofertowy na nieruchomości zostanie rozstrzygnięty w czwartek.

Poinformował, że na konto syndyka wpłynęło 10 wadiów od osób, które chcą kupić miejsca postojowe i apartamenty przy ul. Szafarnia w Gdańsku. "Łączna wartość tych nieruchomości, na które wpłacone zostały wadia wynosi tylko 1,2 mln zł" - dodał.

Tymczasem syndyk wystawił na sprzedaż nieruchomości o wartości 14,7 mln zł. Jak poinformował, są to: dwie kamienice przy ul. Stągiewnej, jedna kamienica przy ul. Spichrzowej, lokal użytkowy przy ul. Starowiejskiej w Gdyni, cztery apartamenty przy ul. Szafarnia oraz 6 miejsc postojowych przy ul. Stągiewnej.

Ocenił, że "teraz jest zastój na rynku nieruchomości". Powiedział, że "na razie nie będzie zbywał nieruchomości; poczeka do jesieni i wtedy spróbuje znowu sprzedać".

Przyznał, że obecnie w procesie likwidacji spółki "najtrudniejszą sprawą jest sporządzanie listy wierzytelności i odzyskanie pożyczek zaciągniętych przez klientów parabanku".

Ocenił, że "lista wierzytelności najwcześniej może być wykonana w pierwszej połowie 2015 roku". Do tego czasu żaden z wierzycieli nie może otrzymać żadnych pieniędzy. "Dopiero po uprawomocnieniu listy wierzytelności i podziale funduszy masy syndyk może przystąpić do wypłacania wierzycielom pieniędzy z masy upadłości" - wyjaśnił.

Jak powiedział, "zasadą prawa upadłościowego, naprawczego jest to, że syndyk nie może nic wydać wierzycielom kiedy nie będzie listy wierzytelności".

Swoje wierzytelności zgłosiło do gdańskiego sądu 12,7 tys. osób. Do syndyka przekazano tylko 2,3 tys. poprawionych i zweryfikowanych zgłoszonych wierzytelności.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub. roku firma ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom swoich klientów.

Śledztwo ws. afery Amber Gold prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Założyciel parabanku Marcin P. przebywa w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim. Według łódzkich prokuratorów, miał oszukać ok. 10 tys. osób na ponad 660 mln zł.

Także jego żona, Katarzyna P., usłyszała w poniedziałek zarzuty oszustwa znacznej wartości. Łódzki sąd, na wniosek śledczych, aresztował ją na trzy miesiące. Marcinowi i Katarzynie P. grozi kara do 15 lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA