PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szansa na zagospodarowanie 5,5 tys. ha w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2014 18:45

ArcelorMittal Poland przekaże na rzecz Skarbu Państwa zbędne tereny huty w Krakowie, które w przyszłości mają być częścią projektu inwestycyjnego "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". W zamian spółka uzyska tytuły własności do terenów w użytkowaniu wieczystym.

REKLAMA

W środę list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland Manfred Van Vlierberghe, przedmiotem porozumienia są tereny poprzemysłowe znajdujące się w obrębie krakowskiej huty i wokół niej, których spółka już nie potrzebuje do prowadzenia swojej działalności, takie jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. W sumie jest to kilkaset hektarów ziemi.

"Obecnie zapotrzebowanie na stal w Europie utrzymuje się na poziomie o 25 proc. niższym niż w roku 2007. To oznacza, że w Krakowie koncern jest w stanie pracować, wykorzystując tylko jeden z dwóch wielkich pieców" - mówił Van Vlierberghe.

"W ubiegłym roku produkcja stali surowej w krakowskim oddziale wyniosła 1,3 mln ton, podczas gdy w latach 70. sama krakowska huta produkowała prawie 7 mln ton stali rocznie przy wykorzystaniu 5 wielkich pieców" - dodał.

Podpisany list intencyjny zakłada przekazanie przez ArcelorMittal Poland na rzecz Skarbu Państwa terenów zbędnych do prowadzenia obecnej działalności w zamian za uzyskanie tytułu własności do terenów, które spółka wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

Planuje się też powołanie spółki celowej, której zadaniem będzie przygotowanie tych obszarów dla przyszłych inwestorów w ramach strategicznego projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości".

"Uważamy, że wniesienie tych działek do projektu stworzy Nowej Hucie szansę na przyciągnięcie firm i podmiotów gospodarczych, które przyspieszą rozwój tej części Krakowa i tym samym stworzą nowe miejsca pracy. Liczymy również, że ich działalność powiązana będzie z naszą, co pozwoli zwiększyć zapotrzebowanie na stal produkowaną przez nasz krakowski oddział" - ocenił Manfred Van Vlierberghe.

Dzięki środkom unijnym i rządowym zdegradowane tereny mają zostać zrekultywowane oraz przygotowane pod przyszłe inwestycje podmiotów krajowych i zagranicznych.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller zaznaczył, że kilkaset hektarów gruntów w Nowej Hucie będzie mogło być wykorzystane pod przedsięwzięcia z zakresu nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA