PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szczecin: Majątek po byłej stoczni trafi do parku przemysłowego

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2014 20:14

Za tydzień majątek po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa ma stać się własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego - poinformował w poniedziałek w Szczecinie wiceminister skarbu Rafał Baniak, który odwiedził tereny postoczniowe.

REKLAMA

Szczeciński Park Przemysłowy (SPP) jest lokalną spółką, zarządzającą aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa w imieniu właściciela tych terenów Towarzystwa Finansowego Silesia (towarzystwo jest właścicielem wszystkich udziałów SPP).

"W najbliższych dniach, zakładam, że będzie to trzeciego lub czwartego listopada, Towarzystwo Finansowe Silesia wniesie aportem majątek stoczniowy do spółki SPP" - powiedział dziennikarzom podczas wizyty Baniak. Aktywizacja tego terenu jest możliwa po dość długim i bolesnym zwłaszcza społecznie procesie kompensacji - dodał.

Baniak nawiązał do dzierżawy terenów postoczniowych przez katowicką firmę Kraftport, która nie wykorzystywała ich w działalności gospodarczej, a kluczowy dla działalności wydzierżawiony majątek niszczał. W marcu 2014 r. uprawomocniło się postanowienie sądu, który unieważnił umowę dzierżawy tych terenów zawartą w lipcu 2011 r. pomiędzy TF Silesia i Kraftportem.

Wiceminister pytany przez dziennikarzy, czy będzie można kupić udziały w SPP odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości. "Dziś chcemy zachować władztwo Silesii, a co za tym idzie - skarbu państwa - nad tym podmiotem. (...) Dzisiaj wydaje się, że jest potrzebna rola państwa, żeby przywrócić temu terenowi zdolność operacyjną i gospodarczą" - dodał Baniak.

SPP zarządza blisko 50 ha z najważniejszą infrastrukturą, która jest sercem stoczni: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Jak powiedział prezes SPP Grzegorz Huszcz, prawie wszystkie hale w stoczni są wynajęte, a na jej terenie działa ponad 40 firm, które zatrudniają tutaj ponad dwa tysiące osób. Przedsiębiorstwa tu pracujące są głównie z branży okrętowej i pracujące dla sektora offshore - dodał.

W jednej z hal produkcyjnych działalność prowadzi Cermer Industry, realizujący kontrakt dla Siemens Subsea. Kolejną halę zajmuje firma PTS, która m.in. buduje niewielkie jednostki dla norweskich farm łososiowych. Z kolei na placu przy pochylni Wulkan firma Skanska montuje most, który połączy stały ląd z wyspą Gryfia.

Były prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa Krzysztof Piotrowski powiedział PAP, że majątek i cała struktura stoczni były przygotowane do projektowania i budowy statków, a teraz działają tam jedynie małe firmy, które nie mają nic wspólnego z taką produkcją.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA