PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szczecin zwycięzcą Rankingu Miast PZFD

  • Autor: HouseMarket.pl
  • 14 gru 2015 08:25

W 2014 roku laureat Rankingu Miast PZFD wydał 41 proc. decyzji o warunkach zabudowy w terminie do 60 dni, natomiast maksymalny czas oczekiwania nie przekraczał sześciu miesięcy.

REKLAMA

Na drugim miejscu uplasowała się Łódź, zeszłoroczny zwycięzca rankingu. Tutaj również deweloperzy nie musieli czekać na pozwolenie na budowę dłużej niż 65 dni. W odniesieniu do sprawności urzędników przy wydawania warunków zabudowy, co trzecia decyzja wydawana była w terminie do 60 dni.

Honorowe miejsce na podium przypadło również w udziale Kielcom, gdzie 36 proc. WZ-etek trafiało do inwestorów w ciągu 60 dni, a kolejne 45 proc. w terminie do sześciu miesięcy. Na pozwolenie na budowę nie trzeba było czekać dłużej niż 65 dni.

W Rankingu Miast ocenie poddano sprawność organów administracji architektoniczno-budowlanej, wynikającą z czasu oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zwanymi decyzjami WZ oraz decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę.

W zestawieniu uwzględniono dane pochodzące z 16 miast Polski. Na wynik wpłynął czas oczekiwania na decyzję WZ i pozwolenia na budowę. Najwyżej oceniano miasta wydające decyzję w ustawowym terminie, tj. do dwóch miesięcy dla decyzji o warunkach zabudowy oraz do 65 dni dla decyzji o pozwoleniu na budowę.

W badanym 2014 roku zaledwie 15 proc. z decyzji WZ wydano w ustawowym terminie, aż 55 proc. decyzji zostało wydanych w przedziale od 61 do 180 dni. W blisko co piątym przypadku inwestorzy musieli oczekiwać na decyzję od 180 dni do roku. W co 10. przypadku trwało to powyżej roku.

Dla porównania, w 2013 roku tylko 16 proc. pozwoleń zostało wydanych w terminie ustawowym, 52 proc. decyzji WZ zostało wydanych w terminie od 61 do 180 dni, 23 proc. decyzji wydano w okresie od pół roku do roku, a 9 proc. - powyżej roku.

W przypadku pozwolenia na budowę urzędy wykazały się większą sprawnością. W 2014 roku pozwolenia wydawane były w większości w terminie ustawowym – aż cztery na pięć decyzji wydano w terminie do 65 dni. 21 proc. wydano w okresie od 66 do 180 dni, a 1 proc. wydano w terminie powyżej 180 dni. Rok wcześniej w terminie ustawowym wydano 63 proc. pozwoleń na budowę, 26 proc. - od dwóch miesięcy do pół roku, a w 11 proc. czas oczekiwania wahał się od pół roku do roku.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA