PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szczecińskie Międzyodrze do zagospodarowania. Miasto szuka projektów

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2017 09:19

Szczecińskie Międzyodrze do zagospodarowania. Miasto szuka projektów fot. Fotolia

Władze Szczecina ogłosiły międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Międzyodrza i wyspy Łasztowni. - Zaczynamy projekt, dzięki któremu serce Szczecina nad Odrą zabije mocnym, równym rytmem - zapewnił we wtorek podczas konferencji prezydent miasta Piotr Krzystek.

REKLAMA

- Łasztownia to urokliwe miejsce, które ma w sobie ogromny potencjał do rozwoju. Powstaną tu nie tylko nowe biurowce, ale też apartamenty, mieszkania, instytucje kultury, kawiarnie, poszerzona zostanie baza dla jachtów. To będzie prawdziwe serce miasta, gdzie na mieszkańców będzie czekać nie tylko wiele usług, ale też piękny widok na wodę i Wały Chrobrego - powiedział prezydent Szczecina.

Krzystek podkreślił, że architekci, którzy wezmą udział w konkursie będą musieli uwzględnić planowane rozwiązania komunikacyjne: Most Kłodny oraz rondo na ul. Energetyków, a także istniejącą już zabytkową część zabudowań min. budynek Starej Rzeźni.

Jarosław Bodnar, architekt miasta, dodał, że ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma na celu wyznaczenie podstawy do uporządkowania przyszłych inwestycji w obszarze Międzyodrza oraz wyspy Łasztwoni. - Będzie to duże wyzwanie dla inwestorów, gdyż jest to przestrzeń poportowa i poprzemysłowa, którą należy zintegrować z miastem - podkreślił.

Architekt porównuje konkurs do planów, które podjęto w XIX w. kiedy to Szczecin przestał być fortecą. - Rezygnacja z umocnień spowodowała ekspansję przestrzenną miasta, dzięki czemu powstał nowy wizerunek Szczecina, który trwa od przeszło 150 lat. Jesteśmy przekonani, że wejście inwestycyjne na Łasztownię i Międzyodrze otwiera analogiczny okres urbanizacji - zaznaczył.

Bodnar powiedział, że miasto szuka całościowego planu zagospodarowania obszaru od Wyspy Zielonej do Wyspy Grodzkiej, ale w pierwszym etapie konkursu chce skoncentrować się na Łasztowni. - Liczymy na to, że w szerokim zakresie konkurs da nam impuls do zmiany studium dla Szczecina, a w węższym zakresie dotyczącym Łasztownie, dostaniemy impuls do zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnił.

Uczestnicy konkursu mogą składać swoje wnioski do 27 marca. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na październik 2017 r. Pula nagród to 425 tys. zł. Przewodniczącą sądu konkursowego jest prof. Magdalena Staniszkis ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA