PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sztuka rewitalizacji miast

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2015 16:42

Sztuka rewitalizacji miast Katowice

Sama poprawa infrastruktury nie wymusi zmian społecznych na zdegradowanych obszarach, trzeba zadbać o jedno i drugie - zwracali uwagę prezydenci polskich miast. Podczas zorganizowanej we wtorek w Katowicach konferencji "Zarządzanie miastem" dyskutowali o rewitalizacji.

REKLAMA

Samorządowcy podkreślali, że trudno oddzielić degradację społeczną od degradacji przestrzeni. Przekonywali też, że niektóre miasta potrzebują poważnego, zewnętrznego wsparcia, by poradzić sobie z tymi problemami.

Roman Szełemej, prezydent szczególnie dotkniętego w czasie transformacji gospodarczej Wałbrzycha podkreślił, że rewitalizacja jest poważnym problemem wielu miast, a rozwiązywanie owego problemu jest procesem rozłożonym na lata. Zaznaczył, że różne formy degradacji dotyczą wielu miast w Polsce, a każdy z tych przypadków jest inny. Wałbrzych po zamknięciu wielu zakładów w tym mieście zmagał się z 40-proc. bezrobociem.

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja Sopotu. Prezydent Jacek Karnowski wspominał, że jego miasto na początku lat 90. zmagało się z zanieczyszczeniem Bałtyku i migracją części mieszkańców z centrum. Problemem było też odnawianie budynków. Miasto zdecydowało się regenerować nie całe kwartały, samorządowcy skupili się na poszczególnych posesjach. Teraz można mówić bardziej o upiększaniu Sopotu, niż rewitalizacji - przekonywał Karnowski.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że rewitalizacja to problem dotyczący ok. 80 proc. miast na świecie. Jej miasto musiało zmagać się ze skutkami upadku przemysłu włókienniczego. "Jeżeli mówimy o rewitalizacji, to mówimy przede wszystkim o aspekcie społecznym, gospodarczym, środowiskowym, na koniec infrastrukturalnym - rewaloryzacja infrastruktury jest jednym z narzędzi, które mogą przywrócić normalne życie miasta" - przekonywała. Według Zdanowskiej kluczowe jest aktywizowanie mieszkańców - tak, by sami chcieli zmian i lepszego życia.

Szełemej podkreślał, że nie da się oddzielić rewitalizacji społecznej i materialnej, bo jedno wynika z drugiego. "Nie ma dylematu, czy wybrać rewitalizację społeczną, czy infrastrukturalną. To jak wybierać czy myć wieczorem nogi, czy też zęby" - potwierdził prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Przypomniał, że szczególne i najbardziej złożone problemy degradacji stanęły przed Górnym Śląskiem, gdzie nie tylko zamknięto wiele zakładów pracy i wiele osób trafiło na bezrobocie, ale też na skutek działalności przemysłowej bardzo zdegradowane było środowisko i niemal cała infrastruktura.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA