PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Teren dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu do zagospodarowania

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2014 08:27

Do końca kwietnia 2015 r. w miejscu dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu powstanie strefa aktywności inwestycyjnej. Miasto zrekultywuje tam poprzemysłowe grunty, doprowadzi drogi i potrzebne instalacje. Wykonawcą będzie firma Skanska.

REKLAMA

O inwestycji poinformował w czwartek jej wykonawca - firma Skanska. Wartość umowy to 10,5 mln zł brutto (8,5 mln zł netto). Dla jej przeprowadzenia miasto przygotowało projekt unijny o łącznej wartości blisko 20 mln zł (w tym 17 mln zł z UE).

Pod koniec ubiegłego roku urząd marszałkowski wybrał to przedsięwzięcie do dofinansowania. Bytomscy samorządowcy podkreślali wówczas, że miasto po raz pierwszy od lat pozyskało znaczne pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

Prace będą polegały na rekultywacji zdegradowanego obszaru, a następnie budowie dróg dojazdowych i uzbrojenie działek w niezbędne media. Powstaną droga zbiorcza i dojazdy, chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. Teren zostanie też wyposażony w sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągową, elektryczną, gazociąg i oświetlenie drogowe

Strefa aktywności inwestycyjnej powstanie w miejscu zamkniętej 13 lat temu kopalni Powstańców Śląskich. To rejon bytomskich ulic Dąbrowa Miejska i Strzelców Bytomskich. W pobliżu znajdują się bytomski węzeł autostrady A1, obwodnica miasta oraz droga krajowa nr 88.

Liczący 17,5 hektara teren ma być też włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na jej rozszerzenie o tereny w Bytomiu i siedmiu innych miastach (łącznie o ponad 116 ha) musi zgodzić się rząd. Na początku kwietnia br. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt rozporządzenia w tej sprawie.

W Bytomiu, prócz przygotowanych do włączenia do Strefy terenów dawnej kopalni, częścią KSSE stał się już wcześniej teren w dzielnicy Łagiewniki, gdzie firma informatyczno-telekomunikacyjna zamierza wybudować centrum gromadzenia i przetwarzania danych, powiązane z podobnym obiektem działającym już w Katowicach.

Samorząd Bytomia przygotowuje też na potrzeby inwestorów teren w dzielnicy Miechowice. Wart w sumie blisko pół miliona zł projekt pod nazwą "Przygotowanie koncepcyjne terenu inwestycyjnego w Bytomiu - ulice Elektrownia i Racjonalizatorów" uzyskał ponad 340 tys. zł dofinansowania z unijnych środków.

Miasto rozwija również Bytomską Strefę Aktywności Gospodarczej, gdzie wkrótce mają powstać pierwsze biura, magazyny i hale. Trzy firmy, które zwyciężyły w pierwszym przetargu na dzierżawę należących do strefy gruntów, obiecały inwestycje warte prawie 6 mln zł i zatrudnienie co najmniej 108 osób.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA