PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tereny podległe specjalnym strefom ekonomicznym w opolskim będą większe

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2015 07:54

Z 965 ha do ponad 1250 ha ma się zwiększyć do wiosny 2016 r. powierzchnia terenów dostępnych dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych w opolskim. Region chce zwiększyć ich areał m.in. dlatego, że tereny w najpopularniejszych lokalizacjach się kończą.

REKLAMA

Ogółem w woj. opolskim jest obecnie 965 ha terenów podlegających trzem specjalnym strefom ekonomicznym (SSE): Wałbrzyskiej (ma ponad 496 ha w opolskim), Katowickiej (ponad 452 ha na Opolszczyźnie) i Starachowickiej (niespełna 17 ha w opolskim).

Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) podał PAP, że do początku lipca 39 proc. tych terenów było zajętych. Na terenach zajętych pozwolenie na działanie w SSE do pierwszych dni lipca na obszarze woj. opolskiego uzyskały 44 firmy.

Od początku tego roku takie pozwolenia otrzymały lub w najbliższym czasie ma otrzymać sześć podmiotów - w tym niemiecka firma z branży motoryzacyjnej Mubea Automotive Poland, która do 2020 roku ma utworzyć 350 miejsc pracy w Ujeździe (Opolskie).

Regeńczuk podał, że deklarowana ilość miejsc pracy, jaka zostanie utworzona w granicach woj. opolskiego w firmach działających w SSE to ok. 9,4 tys., a ich deklarowane nakłady inwestycyjne to ok. 4 mld zł.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono powiedział PAP w czwartek, że do wiosny 2016 roku areał terenów wchodzących w SSE w woj. opolskim ma się zwiększyć do ponad 1250 ha. Jak wyjaśnił, takie działania wynikają m.in. z tego, że tereny inwestycyjne w najpopularniejszych lokalizacjach - takich jak Opole, Kluczbork, Olesno czy Skarbimierz - już się skończyły lub kończą. Dodał, że region stara się również pozyskać i włączyć do stref tereny w tych miejscach, gdzie chcieliby się lokować przedsiębiorcy.

Według Wrzeciona obecnie największe w województwie koncentracje terenów podlegających specjalnym strefom są w Opolu, Ujeździe, Skarbimierzu, Kluczborku czy Oleśnie. Jak dodał, wiadomo już, iż terenów przybędzie w Opolu, Kluczborku, Oleśnie i Skarbimierzu.

Wrzeciono zaznaczył, że w regionie powinien być też w przyszłości włączony do SSE "jeden duży teren inwestycyjny dla bardzo dużego gracza". "Propozycje tego, gdzie mógłby on zostać przygotowany już jest - miałoby to być w gm. Strzelce Opolskie koło miejscowości Warmątowice" - dodał. Zaznaczył, że jest tam ok. 400 ha, który wymagają odrolnienia. Przyznał, że nie jest to tylko zabieg "profilaktyczny", bo był już takim terenem zainteresowany np. Jaguar czy Volkswagen.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA