PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uciec od monofunkcji - relacja z Property Forum

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 paź 2015 14:44

Uciec od monofunkcji - relacja z Property Forum Sesja „Architektura: Monokultura zabija – zderzenie wizji miast, inwestorów, architektów i urbanistów”, która odbyła się podczas V edycji Property Forum

Nowoczesne inwestycje wielofunkcyjne, atrakcyjna przestrzeń miejska, a przede wszystkim wizja - tego potrzebują polskie miasta, a w szczególności Warszawa - uważają paneliści sesji „Architektura: Monokultura zabija – zderzenie wizji miast, inwestorów, architektów i urbanistów”, która odbyła się podczas V edycji Property Forum.

REKLAMA

Dziś na rynku nieruchomości dominują inwestycje monofunkcyjne – uważają zgodnie paneliści Property Forum. – Choć są najłatwiejsze w realizacji, "zabijają" miasto – stwierdził architekt Zbigniew Pszczulny z JSK Architekci. – To rodzaj zamówienia determinuje co i jak projektujemy – zauważył. Dodał, że rozumie potrzeby inwestorów, bo zespoły jednofunkcyjne sprzedają się najlepiej. Nie są one jednak miastotwórcze, co widać na przykładzie warszawskiego Służewca.

Z tą opinią zgodził się Maciej Zajdel, Kulczyk Silverstein. Zauważył jednak, że jest to szerszy problem, traktowany często zbyt powierzchownie. Jego zdaniem nie tylko inwestorzy są odpowiedzialni za taki stan rzeczy. Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób tworzone są plany miejscowe i w jaki sposób są one konsultowane. - Niestety często to one zabijają miastotwórczy charakter przestrzeni publicznej – mówił.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

Zdaniem przedstawiciela Kulczyk Silverstein plany miejscowe nie są konsultowane pod kątem komercyjnym. Nie biorą też pod uwagę potrzeb mieszkańców, którzy coraz częściej oczekują atrakcyjnej, nowoczesnej i zróżnicowanej przestrzeni.

Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, podkreślił, że miasta zawsze rozwijały się poprzez łączenie funkcji - to sposób znany od wieków. Stwarza to odpowiednie warunki do rozwoju gospodarczego miast. - Zróżnicowanie funkcji w mieście jest z korzyścią dla wszystkich. I to samorządy powinny być kreatorem działań – nadmienił Nadolny.

Z panelistami zgodził się Bartosz Szubski z Departamentu Inwestycji w PKP S.A, który dodał, że bardzo dużo zależy od planistów, którzy powinni „wymusić” na inwestorach myślenie o wielofunkcyjnej przestrzeni.

Brak wizji

Jednak, aby kreować pewne działania, potrzebna jest wizja. - Żeby uchwalić plany, trzeba mieć wizję i wiedzieć, do czego się zmierza. Pracuję w Niemczech i w Polsce. Mam zupełnie inne doświadczenia z tych dwóch krajów. W każdym mieście potrzebny jest architekt, który ma wizję miasta. Najważniejsze jest wzmocnienie pozycji miejskiego architekta – dodał Pszczulny.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA