PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Unia pomoże Łomży w przygotowaniu terenów pod nowe inwestycje

  • Autor: PAP
  • 17 maj 2012 09:14

15 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego trafi do Łomży na przygotowanie 5,2 ha terenów pod inwestycje. W Urzędzie Miejskim w Łomży podpisano w środę umowę na dofinansowanie tej inwestycji.

REKLAMA

Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 24,3 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom, władze Łomży przygotują niezbędną infrastrukturę na terenie ponad 5 hektarów pomiędzy ulicami Ciepłą, Wojska Polskiego i Meblową. Grunty przy Ciepłej (2,8 ha) wejdą do mającej powstać łomżyńskiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pozostałe uzbrajane grunty mogłyby wejść do strefy w późniejszym etapie - poinformowała rzeczniczka prezydenta Łomży Anna Sobocińska.

Na 5-hektarowym terenie przy Ciepłej, Wojska Polskiego i Meblowej powstanie około 1,8 km dróg, 2,5 km sieci energetycznej, po ok. 2,1 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, 1,7 km sieci światłowodowej i 3 km kanalizacji deszczowej.

Po podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie, w czerwcu miasto Łomża ogłosi przetarg na prace studyjno-koncepcyjne i dokumentację techniczną na przygotowanie tych terenów. Prace budowlane mają ruszyć w 2013 roku.

- To drugi etap tworzenia miejsc pod inwestycje w Łomży. Pierwszy obejmuje przygotowanie 5 ha działek położonych przy ul. Akademickiej, na które wcześniej Łomży przyznano 1,4 mln zł dotacji z RPO. Prace mają kosztować 1,9 mln zł. Po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę i po podpisaniu umowy na dofinansowanie, latem mają tam się zacząć prace przy uzbrojeniu - poinformowała Sobocińska.

Nie wszystkie uzbrajane przez łomżyński samorząd grunty wejdą do podstrefy. Podstrefa ma mieć łącznie ok 8 hektarów. Powstanie na gruntach przy Ciepłej (2,8 ha), Spokojnej (4 ha już uzbrojonych gruntów) oraz przy Akademickiej (nieco powyżej 1 ha).

Suwalska SSE powstała w 1996 r. Dotychczas w firmach, które działają w strefie, powstało 5,7 tys. miejsc pracy w 66 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to blisko 1,7 mld zł. Wydano ok. 170 zezwoleń na prowadzenie działalności.

SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Łomżyńska podstrefa ma być siódmą. Wniosek o jej powołanie ma wkrótce trafić do Ministerstwa Gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA