PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ustawa o związkach metropolitalnych niezbędna dla aglomeracji

  • Autor: PAP
  • 29 wrz 2015 07:23

Ustawa o związkach metropolitalnych niezbędna dla aglomeracji Fot. Fotolia

Uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o związkach metropolitalnych jest niezbędna dla aglomeracji - mówił w poniedziałek szef MAC Andrzej Halicki. Ocenił, że ten rok jest dobry dla samorządu m.in. ze względu na powstające akty prawne i dobry dialog w komisji dwustronnej.

REKLAMA

"W piątek Sejm przyjął - ku naszej dużej satysfakcji - ustawę o związkach metropolitalnych. Ustawę, z którą borykano się w gruncie rzeczy przez lata. Często o niej mówiliśmy, że jest niezbędna (...) po to, by koordynować nie tylko kwestie planistyczne, (...) ale także dla samego funkcjonowania aglomeracji. Myślę głównie o transporcie, komunikacji. Liczymy, że cały ten proces (legislacyjny związany z ustawą - PAP) dobiegnie końca jeszcze w tej kadencji Sejmu" - podkreślił minister administracji i cyfryzacji na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, o tym, że ten rok jest dobry dla samorządów, nie świadczą tylko powstające akty prawne, ale też "ożywiony i dobry dialog w ramach komisji dwustronnej". "Chcemy, by w kolejnej kadencji funkcjonowała komisja kodyfikacyjna. W środę będziemy rozmawiać o tym na wspólnym posiedzeniu komisji rządu i samorządu" - zapowiedział.

Odnosząc się do ustawy metropolitarnej wiceszef MAC Jan Grabiec ocenił, że jest ona "bardzo istotna z punktu widzenia milionów obywateli naszego kraju". "Jeśli chodzi o korzyści, które ona przynosi obywatelom, to najistotniejszą jest kwestia systemowego zarządzania komunikacją publiczną w aglomeracjach, w dużych miastach i wokół nich. Jest to takie zadanie, które (...) nie było do tej pory rozwiązywane systemowo. Opierało się na porozumieniach dwustronnych albo na powoływaniu związków celowych, które próbowały zarządzać sferą komunikacji" - mówił. Dodał, że zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy wskazywali, że istniejące regulacje są niewystarczające.

"Obywatele mogą uzyskać systemowe rozwiązanie, czyli pewność, że autobusy, system komunikacji kolejowej dotrze tam, gdzie są duże potoki pasażerskie, gdzie są po prostu mieszkańcy, a nie tam, gdzie dana gmina podpisała, bądź nie, umowy z przewoźnikiem" - podkreślił Grabiec. Związek metropolitarny - jak tłumaczył - będzie "zarządzał dostępnością do komunikacji publicznej w całej aglomeracji".

Wiceszef MAC odniósł się też do kwestii cen biletów. "Dzisiejsze rozwiązania są rozwiązaniami hybrydowymi. Gdzieniegdzie funkcjonują wspólne bilety, w innych obszarach nie. Oznacza to, że klienci komunikacji publicznej muszą wykupować czasem kilka biletów okresowych miesięcznie. To oczywiście oznacza wyższe koszty, (...) ale też nie zawsze komunikacja publiczna okazuje się konkurencyjna w stosunku do samochodów. (...) W efekcie mamy zatłoczone centra dużych miast, trudności z dojazdem w godzinach szczytu" - ocenił.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA