PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uwolnić potencjał polskiej gospodarki

  • wnp.pl
  • 21 sty 2016 09:53

Uwolnić potencjał polskiej gospodarki Forum Zmieniamy Polski Przemysł

Wielkie przemiany w światowej gospodarce. O tym, jak Polska może poradzić sobie na coraz bardziej innowacyjnym globalnym rynku rozmawiano podczas sesji inauguracyjnej Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2015, zorganizowanego przez Grupę PTWP.REKLAMA

Forum Zmieniamy Polski Przemysł zawsze było okazją do podsumowań bilansu i sformułowania wyzwań przed jakimi stanie gospodarka i poszczególne branże w najbliższym czasie. Tak było i tym razem.

Dyskusje koncentrowały się na zmianach, tych wymuszonych - przez gwałtownie zmieniające się otoczenie polityczne i biznesowe, jak i tych pożądanych, by dokonań kolejnego cywilizacyjnego skoku i dołączyć do światowej gospodarczej czołówki. Stąd podczas otwierającej Forum ZPP debaty "Polska Gospodarka 2020" najczęściej padającymi hasłami były: reindustrializacja, konkurencyjność, innowacyjność.

- Od kilkunastu lat spotykamy się w Warszawie, żeby rozmawiać, jak zmienić polski przemysł. Obecnie ten temat jest aktualny jak nigdy wcześniej. Wpisuje się on w europejską politykę reindustrializacji - mówił Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w swoim wystąpieniu otwierającym poniedziałkową debatę. Ta polityka jest, jego zdaniem konieczna, gdyż europejska gospodarka zaczyna tracić swój impet i zaczyna przegrywać w globalnym wyścigu gospodarczym.

Zdaniem byłego szefa PE tym, co może europejskiej gospodarce nadać nowy impet jest przedstawiony w ubiegłym roku przez nowego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, plan ożywienia inwestycji. Gwarancji powodzenia jednak nie ma. Na razie zgłaszane do tego inwestycyjnego wehikułu projekty nie są jak na razie najlepsze. - Mamy czas do czerwca by popracować nad solidnymi projektami, które możemy zgłosić do finansowania z tego funduszu. - powiedział Jerzy Buzek.

Jego zdaniem obszary, które mogą liczyć na wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego to: energetyka, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń między krajami (interkonektory) i efektywności energetycznej, ale również innowacje - sprawa szczególnie istotna w Polsce, gdyż pod tym względem jesteśmy na znacznie niższym poziomie niż kraje "starej" UE.

Były szef Parlamentu Europejskiego podkreślał, że wzmocnienie gospodarki - zarówno polskiej, jak i europejskiej - jest kluczową kwestią, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej.

- Nie mamy się co łudzić, za naszą wschodnią granic trwa wojna i od tego przypomnienia powinna się obecnie zaczynać każda konferencja, niezależnie od tego jakiemu tematowi jest poświęcona - mówił Jerzy Buzek. 

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA