PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna większa o woj. opolskie

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2014 08:31

Opolszczyzna odkupiła za 420 tys. zł udziały spółki Invest-Park od Kudowy Zdroju, dzięki czemu przystąpiła do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE). Marszałek woj. opolskiego zapowiedział, że docelowo region chce mieć w spółce członka zarządu.

REKLAMA

Opolskie przystąpiło do WSSE Invest-Park, odkupując od dotychczasowego udziałowca - Kudowy Zdroju - 42 udziały spółki warte 420 tys. zł. Na lutowej sesji zgodę na taki ruch wyraził sejmik wojewódzki. Władze regionu opolskiego liczą, że wejście do strefy pozwoli przyciągać inwestorów.

Zakupione w czwartek udziały nie wystarczą jednak Opolszczyźnie, by mieć reprezentanta we władzach WSSE. W rozmowie z PAP marszałek województwa Andrzej Buła zaznaczył tego dnia, że właśnie dlatego kolejnym krokiem ma być zwiększenie liczby udziałów poprzez wniesienie aportem do strefy dodatkowych terenów inwestycyjnych w woj. opolskim - prócz tych kilkuset hektarów, które już w niej są, a znajdują się na Opolszczyźnie.

Wytyczeniem tych terenów oraz analizą finansową i prawną konkretnych gruntów zajmuje się specjalny zespół powołany przez marszałka. "Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z samorządami. Chcemy, by były to naprawę atrakcyjne miejsca, tak by można było dzięki nim ściągać potencjalnych inwestorów" - podkreślił Buła. I dodał: "Na członku zarządu WSSE zależy nam natomiast dlatego, że chcemy, by był on ambasadorem tych terenów".

Marszałek dodał, że 28 kwietnia ma zostać otwarte w Opolu biuro strefy. Będzie się ono mieścić w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które odpowiada m.in. za tworzenie warunków rozwoju i pobudzanie aktywności gospodarczej. "Biuro da możliwość bezpośredniego kontaktu ze strefą inwestorowi, który znajdzie u nas dla siebie miejsce i zechce tu ulokować swoją firmę" - wyjaśnił Buła.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma tereny w 41 miejscowościach leżących na terenie 4 województw - dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zarząd spółki składa się z trzech osób. Dwie z nich powołuje minister gospodarki, a trzecią wybiera zgromadzenie wspólników spośród kandydatów reprezentujących samorząd, rekomendowanych przez największych samorządowych udziałowców. Woj. opolskie chciałoby rozszerzenia zarządu do czterech osób.

WSSE ma ponad 2,2 tys. ha terenów, z czego prawie 860 ha jest wolnych. Na terenie woj. opolskiego WSSE podlega 465,7 ha; na inwestorów czeka jeszcze 250 ha. Dotąd w woj. opolskim w strefie zainwestowało 19 firm (np. Polaris czy Donaldson), które zatrudniają ok. 2,5 tys. osób. Według danych z końca lutego łącznie w całej strefie działało 150 firm m.in. z Japonii, Korei, Niemiec, USA. Inwestorzy utworzyli ponad 36 tys. miejsc pracy, zainwestowali ponad 16 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA