PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmińsko-Mazurska otwiera się na mleczarskie inwestycje

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2014 16:35

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała zgody na inwestycje dla czterech mleczarni, w tym gigantów w tej branży: Mlekpolowi i Polmlekowi. Oba zakłady w ramach wydanych zgód przeprowadzą inwestycje innowacyjne na skalę europejską.

REKLAMA

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WMSSE) wydała zgody na inwestycje dla branży mleczarskiej w zakładach w Mrągowie (Mlekpol), Lidzbarku Warmińskim (Polmlek), Nidzicy (Polskie Mleko) i Elbląg (Nutrimilk).

"Te inwestycje wprowadzą te zakłady na zupełnie inny, zdecydowanie wyższy poziom produkcji, przyczynią się do zwiększenia innowacyjności w mleczarstwie. Hodowcy krów na pewno nie będą mieli kłopotu ze zbytem mleka" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński.

Kuchciński poinformował, że zupełnie nową firmą na rynku będzie elbląski Nutrimilk, który będzie produkował preparaty mleczne, przeznaczone do dalszego przerobu w branży spożywczej. Aby uruchomić produkcję firma wyda 3 mln zł i zatrudni 7 ludzi.

W okolicach Nidzicy firma Mazurskie Mleko za 130 mln zł zbuduje zakład produkcyjny i zainstaluje linie do przerobu mleka i produkcji własnych wyrobów mleczarskich. W zakładzie ma znaleźć zatrudnienie 80 osób.

Największe inwestycje w ramach WMSSE przeprowadzą jednak giganci branży mleczarskiej: Polmlek w Lidzbarku Warmińskim i Mlekpol w Mrągowie.

Prezes zarządu Polmleku w Lidzbarku Warmińskim Przemysław Mikołajczyk poinformował PAP, że w ciągu 2 lat powstanie tam instalacja, która pozwoli zagospodarować serwatkę, tj. produkt uboczny przy produkcji sera.

"W Europie są obecnie budowane instalacje o takiej samej wydajności i na tej podstawie można stwierdzić, że jest to innowacja na skalę europejską, ponieważ po zakończeniu tej inwestycji grupa Polmlek będzie w pierwszej trójce największych instalacji w Europie" - poinformował Mikołajczyk i dodał, że dzięki temu Polmlek będzie miał możliwość wejścia w nowe segmenty produkcji np. odżywek dla dzieci.

Inwestycja, którą Polmlek będzie przeprowadzał w Lidzbarku Warmińskim będzie największą w całej grupie.

W rozmowach z WMSSE Polmlek zadeklarował zainwestowanie 150 mln zł, utworzenie 70 nowych miejsc pracy i utrzymanie 644 etatów.

Mikołajczyk powiedział PAP, że obecnie zakład w Lidzbarku Warmińskim skupuje mleko od 2,8 tys. dostawców (cała grupa Polmlek od 6,1 tys. rolników).

W Mrągowie Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol zamierza do końca 2016 roku za 130 mln zł tak zmodernizować zakład, by dziennie przetwarzano w nim 2 mln litrów mleka. Mlekpol zapewnia, że ma to być najnowocześniejsza instalacja w kraju i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA