PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmińsko-mazurska SSE będzie większa

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2015 07:43

Poszerzeniem o ponad 63 ha granic Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (W-MSSE) zajmie się we wtorek rząd. Planowane nakłady inwestycyjne na nowych terenach mają wynieść 352 mln zł i przyczynić się do utworzenia ponad 670 etatów.

REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie W-MSSE, przedłożonym przez ministra gospodarki. Projekt przewiduje zmianę powierzchni strefy - włączenie do niej 63,8 ha gruntów oraz wyłączenie z jej granic 21,3 ha gruntów. Po tych zmianach obszar strefy będzie miał ponad 1 tys. 057 ha.

Przewiduje się, że dzięki inwestycjom na dołączonych terenach powstaną w najbliższych latach 674 miejsca pracy, a ponad 1 tys. obecnych pracowników zachowa zatrudnienie. Szacowane nakłady mają wynieść 352 mln zł.

Na 55,4 ha prywatnych gruntów w woj. warmińsko-mazurskim mają być zrealizowane cztery inwestycje, polegające na modernizacji i rozbudowie istniejących zakładów. Trzy dotyczą firm z branży meblarskiej: Żuławskiej Fabryki Mebli w Elblągu, Paged-Sklejka S.A. w Morągu i MM Szynaka-Interline w Lidzbarku Warmińskim. Czwartym inwestorem jest producent przetworów owocowych i warzywnych Tymbark-MWS w Olsztynku. Łącznie te firmy mają zainwestować prawie 285 mln zł i stworzyć 406 etatów.

Ze strefy wyłączone zostaną grunty w Olsztynku, na których w 2009 r. planował inwestycję Tymbark. Zamierzenie nie doszło do skutku "z powodu światowego kryzysu gospodarczego". Obecnie producent zdecydował o realizacji innej, innowacyjnej inwestycji uwzględnionej w projekcie rozporządzenia.

Strefą ma zostać objęte również 8,3 ha gruntów należących do gminy Pomiechówek w woj. mazowieckim. Oszacowano, że nakłady poniesione przez przyszłych inwestorów na tym terenie miałyby sięgać ponad 67 mln zł i umożliwić utworzenie ponad 260 miejsc pracy.

Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w W-MSSE Marcin Kuchciński, na podkreślenie zasługuje to, że realizację inwestycji planują firmy związane z inteligentnymi specjalizacjami Warmii i Mazur. "Cieszy na również to, że mają one 100-procentowy kapitał polski. Nie po raz pierwszy właśnie takie firmy zaufały nam i chcą rozwijać biznes w naszym regionie" - mówił.

Włączenie do SSE nowych terenów zyskało akceptację gmin oraz zgodę właścicieli gruntów. Zmianę granic strefy pozytywnie zaopiniowały zarządy województw: warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Warmińsko-mazurska strefa powstała w 1997 r. Łączna wartość dotychczasowych inwestycji na jej obszarze to 3 553 mln zł. Aktualne zezwolenia na prowadzenie działalności ma tam 86 firm. Zatrudniają 14,9 tys. pracowników, z czego 8,2 tys. to miejsca pracy utworzone dzięki inwestycjom w strefie. Zagospodarowanych jest już ponad 65 proc. terenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA