PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmińsko-mazurska SSE będzie większa

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2015 07:43

Poszerzeniem o ponad 63 ha granic Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (W-MSSE) zajmie się we wtorek rząd. Planowane nakłady inwestycyjne na nowych terenach mają wynieść 352 mln zł i przyczynić się do utworzenia ponad 670 etatów.

REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie W-MSSE, przedłożonym przez ministra gospodarki. Projekt przewiduje zmianę powierzchni strefy - włączenie do niej 63,8 ha gruntów oraz wyłączenie z jej granic 21,3 ha gruntów. Po tych zmianach obszar strefy będzie miał ponad 1 tys. 057 ha.

Przewiduje się, że dzięki inwestycjom na dołączonych terenach powstaną w najbliższych latach 674 miejsca pracy, a ponad 1 tys. obecnych pracowników zachowa zatrudnienie. Szacowane nakłady mają wynieść 352 mln zł.

Na 55,4 ha prywatnych gruntów w woj. warmińsko-mazurskim mają być zrealizowane cztery inwestycje, polegające na modernizacji i rozbudowie istniejących zakładów. Trzy dotyczą firm z branży meblarskiej: Żuławskiej Fabryki Mebli w Elblągu, Paged-Sklejka S.A. w Morągu i MM Szynaka-Interline w Lidzbarku Warmińskim. Czwartym inwestorem jest producent przetworów owocowych i warzywnych Tymbark-MWS w Olsztynku. Łącznie te firmy mają zainwestować prawie 285 mln zł i stworzyć 406 etatów.

Ze strefy wyłączone zostaną grunty w Olsztynku, na których w 2009 r. planował inwestycję Tymbark. Zamierzenie nie doszło do skutku "z powodu światowego kryzysu gospodarczego". Obecnie producent zdecydował o realizacji innej, innowacyjnej inwestycji uwzględnionej w projekcie rozporządzenia.

Strefą ma zostać objęte również 8,3 ha gruntów należących do gminy Pomiechówek w woj. mazowieckim. Oszacowano, że nakłady poniesione przez przyszłych inwestorów na tym terenie miałyby sięgać ponad 67 mln zł i umożliwić utworzenie ponad 260 miejsc pracy.

Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w W-MSSE Marcin Kuchciński, na podkreślenie zasługuje to, że realizację inwestycji planują firmy związane z inteligentnymi specjalizacjami Warmii i Mazur. "Cieszy na również to, że mają one 100-procentowy kapitał polski. Nie po raz pierwszy właśnie takie firmy zaufały nam i chcą rozwijać biznes w naszym regionie" - mówił.

Włączenie do SSE nowych terenów zyskało akceptację gmin oraz zgodę właścicieli gruntów. Zmianę granic strefy pozytywnie zaopiniowały zarządy województw: warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Warmińsko-mazurska strefa powstała w 1997 r. Łączna wartość dotychczasowych inwestycji na jej obszarze to 3 553 mln zł. Aktualne zezwolenia na prowadzenie działalności ma tam 86 firm. Zatrudniają 14,9 tys. pracowników, z czego 8,2 tys. to miejsca pracy utworzone dzięki inwestycjom w strefie. Zagospodarowanych jest już ponad 65 proc. terenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA