PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmińsko-Mazurska Strefa Ekonomiczna z przedstawicielstwem w Rosji

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2013 13:47

Od czwartku Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie miała swoje przedstawicielstwo w Kaliningradzie - zgodził się na to rosyjski MSZ. Prezes Strefy Marek Karólewski zapowiedział, że polscy przedsiębiorcy znajdą tam miejsce do spotkań i fachową pomoc.

REKLAMA

Marek Karólewski powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że otwarcie przedstawicielstwa strefy w Kaliningradzie stworzy nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców w Rosji.

"Wreszcie nie będą musieli się spotykać z rosyjskimi partnerami na stacjach benzynowych, czy w restauracjach, ale będą mieli do dyspozycji porządne miejsce w prestiżowym budynku Morskiego Centrum Biznesu" - powiedział Karólewski i dodał, że przedsiębiorcy będą tam mogli nie tylko organizować spotkania z partnerami z Rosji, ale też napisać pisma, do ich dyspozycji będzie posługujący się biegle jęz. rosyjskim pracownik merytoryczny i tłumacz.

"Zadaniem naszego przedstawicielstwa w Kaliningradzie będzie także reklamowanie polskich firm, naszego regionu, tj. miast przygranicznych oraz Olsztyna i Elbląga. Chcemy, by jak najwięcej Rosjan przyjeżdżało do nas, a nie do Gdańska" - mówił Karólewski i dodawał, że potencjał w tym zakresie ma np. turystyka medyczna.

Karólewski dodał także, że przedstawicielstwo strefy będzie nieodpłatnie dokonywało na zlecenie polskich firm analizy rosyjskiego rynku.

"Mamy sygnały od firm z branży meblarskiej, czy obróbki szkła, że tego typu analizy ich interesują" - przyznał Karólewski i podkreślił, że w Kaliningradzie swoje przedstawicielstwa ma ok. 40 rosyjskich republik, w związku z czym można to miejsce traktować jako bramę do wysyłania polskich produktów na całą Rosję.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna skupia głównie firmy z branży meblarskiej oraz przemysł jachtowy, ale w Olsztynie działa w niej Michelin, a w Wielbarku - tartak Ikea. Strefa liczy na razie 914 ha, ale decyzją Rady Ministrów w najbliższym czasie ma objąć kolejne 80 ha, m.in. w Elblągu.

Podczas wtorkowej konferencji Karólewski nie krył, że strefa otwiera się na Kaliningrad przede wszystkim ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców i przedsiębiorców małym ruchem granicznym między Polską a Rosją. Tylko w tym roku odnotowano już blisko 4 mln przekroczeń tej granicy.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA