PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 lut 2016 11:46

Warszawa coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów Fot. PTWP

W tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości, będącym częścią raportu „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016” opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute (ULI), Warszawa uplasowała się na 17. pozycji na 28 ocenianych miast. Oznacza to spadek w stosunku do ubiegłorocznego rankingu.

REKLAMA

W najnowszej, 13. edycji raportu, Warszawa – pod względem atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości – uplasowała się na 17. miejscu, co w porównaniu do zeszłego roku oznacza spadek o 3 pozycje. Na szczycie zestawienia znalazły się Berlin, Hamburg i Dublin, z kolei ostatnie miejsca zajmują Lyon, Ateny i Moskwa.

Autorzy raportu podkreślają, że Warszawa nadal stanowi atrakcyjną lokalizację dla inwestycji w nieruchomości komercyjne i wyróżnia się pozytywnie na tle pozostałych miast z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2015 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce wzrosła aż o 22 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii wartość inwestycji w nieruchomości biurowe w 2015 r poza Warszawą przewyższyła te w stolicy.

- Warszawa w oczach inwestorów jest nadal atrakcyjną lokalizacją, choć w rankingu przesunęła się o 3 pozycje w dół. Przed Warszawę wskoczył Sztokholm, Helsinki i Budapeszt. Sztokholm odnotował jeden z najwyższych w Europie wskaźników wzrostu populacji i to był pozytywny sygnał dla inwestorów. Z podobnego powodu, związanego z pozytywnymi zmianami demograficznymi, w rankingu do przodu przesunęły się Helsinki – mówi Kinga Barchoń, partner w PwC, lider zespołu ds. nieruchomości. 

– Ograniczona liczba nieruchomości najwyższej klasy do sprzedaży w Warszawie oraz popularność lokalizacji w miastach regionalnych dla centrów usług wspólnych powodują, że inwestorzy coraz chętniej spoglądają na inne metropolie. Rok 2016 może być pod tym względem przełomowy, przynosząc dalszy rozwój miast regionalnych, takich jak Łódź, Poznań czy Gdańsk – dodaje Barchoń.

Autorzy raportu „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016” podają, że w 2016 r. kapitał na inwestycje na rynku nieruchomości w Europie osiągnie poziom ok. 60 mld euro. Z kolei zbyt drogie aktywa w najlepszych lokalizacjach zachęcą inwestorów do zainteresowania się działalnością deweloperską oraz inwestycjami w nowe formy aktywów, takie jak akademiki, domy opieki długoterminowej, czy centra danych.

- Z doświadczeń naszego funduszu i licznych rozmów z inwestorami wynika, że ogromny wpływ na polski rynek nieruchomości komercyjnych wciąż ma wysoka dynamika pojawiania się nowych Centrów Usług Wspólnych, Centrów Kompetencyjnych oraz Centrów Naukowo-Badawczych zagranicznych koncernów czy banków. To jeden z podstawowych czynników wpływających na rynek nieruchomości biurowych w miastach regionalnych – mówi Przemysław Krych, szef funduszu Griffin Real Estate, jeden z respondentów badania „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016”.

Raport „Emerging Trends in Real Estate”, przygotowywany co roku przez PwC oraz Urban Land Institute, podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku nieruchomości oraz opisuje przewidywane trendy na rynkach kapitałowych, dostępność kapitału i finansowania dłużnego na rynku nieruchomości. Raport powstaje na podstawie rozmów z ponad 500 uznanymi międzynarodowymi ekspertami rynku nieruchomości, w tym inwestorami, deweloperami, bankierami i agentami – także z Polski.

  • Gerry 2016-02-29 10:56:18
    Eksperci Walter Herz opracowali mapę dostępnych biurowców w stolicy, obiektów do wynajęcia jest sporo: www.outsourcingportal.pl/pl/outsourcing/wiadomosci/walter-herz-opracowala-i-udostepnila-praktyczna-mape-obiektow-biurowych-zlokalizowanych-w-warszawie.html


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA