PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa to najdynamiczniej rozwijające się polskie miasto

  • Autor: PAP
  • 04 lis 2013 18:06

W ubiegłym roku inwestycje liczone na mieszkańca Warszawy wyniosły 3,8 tys. zł - wynika z rankingu Politechniki Warszawskiej. Wśród gmin wiejskich prym wiedzie Kleszczów - 9 tys. zł na osobę.

REKLAMA

Z rankingu widać, że maleją dochody własne gmin i miast, a także liczba osób pracujących na tysiąc mieszkańców - powiedział PAP prof. Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej Eugeniusz Sobczak, który przedstawił w poniedziałek wyniki rankingu w Sejmie. Powstaje natomiast coraz więcej małych firm. Według Sobczaka, może mieć to związek z tym, że pracodawcy wolą zatrudniać osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Ranking najdynamiczniej rozwijających się w Polsce gmin i miast został przygotowany przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Bada on innowacyjność, dynamikę rozwoju gmin i miast, a także zatrudnienie.

Obecna w Sejmie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz cieszyła się, że stolica jest numer jeden w kraju. "Przegoniliśmy Gdańsk, Poznań i Sopot" - mówiła. Dodała, że głównym motorem inwestycji w stolicy były fundusze unijne; wśród planów inwestycyjnych wymieniła kontynuację budowy drugiej linii metra oraz obwodnic.

W ub.r. na projekty rozwojowe w stolicy przypadło na jednego mieszkańca 3,8 tys. Chodzi o inwestycje m.in. wodno-kanalizacyjne, w budowę dróg, oczyszczalni ścieków, przedszkoli, szkół i szpitali. W ostatnim dziesięcioleciu w Warszawie przybyło ponad 40 firm na tysiąc mieszkańców. 74 proc. dochodów Warszawy to dochody własne.

Tuż za Warszawą znajduje się Gdańsk i Poznań. Wydatki na inwestycje w tych miastach wynoszą odpowiednio: 3 tys. zł i 2,7 tys. zł na jednego mieszkańca.

Ranking oceniał także gminy wiejskie. Najlepiej wypadł Kleszczów (Łódzkie). Zdaniem Sobczaka, gmina ma dobry samorząd, który potrafi odpowiednio zidentyfikować plany inwestycyjne. Jej dochody rosną, wzrasta też zatrudnienie, a także rozwija się przedsiębiorczość. W ub.r. na inwestycje trafiło tam na jednego mieszkańca 9 tys. zł. Kleszczów ma 93 proc. dochodów własnych.

Kapituła konkursu wyróżniła ponadto gminy, które w latach 2003-2012 osiągnęły największy wzrost zatrudnienia. Są to: Kobierzyce (Dolnośląskie), Stryków (Łódzkie), Pruszcz Gdański (Pomorskie) oraz Gliwice (Śląskie). W tym czasie na tysiąc mieszkańców zatrudnienie wzrosło tam odpowiednio o: 723 osoby, 334 osoby, 157 i 115 osób.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA