PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa zagrożona przez smog

  • Autor: PAP
  • 17 kwi 2015 16:10

W tym roku dopuszczalny poziom substancji szkodliwych w powietrzu zostanie przekroczony na terenie całego Mazowsza - alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dla aglomeracji warszawskiej, Płocka i Radomia wydano już całoroczne ostrzeżenie.

REKLAMA

W wydanym właśnie przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) ostrzeżeniu napisano, że w aglomeracji warszawskiej, Płocku i Radomiu na zanieczyszczone powietrze - oprócz kobiet w ciąży i alergików - powinni uważać również seniorzy, dzieci i osoby z chorobami krążenia; osoby te powinny ograniczyć czas spędzany poza budynkami.

"Kaszel, trudności z oddychaniem, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego, to tylko niektóre negatywne skutki dla zdrowia, które może wywoływać (zanieczyszczone powietrze)" - alarmuje WCZK.

Za zanieczyszczenie powietrza, jak podano, odpowiadają: tzw. pył zawieszony PM10 i PM2,5, benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu (NO2). "PM10 i PM2,5 to bardzo małe cząsteczki, dużo mniejsze od średnicy włosa. To wszelkiego rodzaju drobinki, związki siarki i azotu, drobny piasek. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwioobiegu. Dwutlenek azotu zaś jest zanieczyszczeniem typowo warszawskim, ponieważ pochodzi ze spalin" - powiedział PAP w piątek Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jak dodał, wydane przez WZCK dla trzech miast ostrzeżenie powinno dotyczyć całego województwa mazowieckiego. "Normy te są przekraczane co roku i jeśli nie zdarzy się cud, to w tym roku też nastąpi ich przekroczenie" - zaznaczył Klech.

Jak wyjaśnił, większość zanieczyszczeń w mazowieckich miastach pochodzi ze spalania kiepskiej jakości węgla w przestarzałych piecach, jednak wyjątkiem pod tym względem jest Warszawa, gdzie głównym sprawcą zanieczyszczenia powietrza jest komunikacja samochodowa. "To nie tylko spaliny, ale też ścieranie klocków hamulcowych, opon, asfaltu. Oprócz tego do Warszawy napływają zanieczyszczenia z okolicznych miast oraz innych województw" - zaznaczył.

WCZK rekomenduje władzom i mieszkańcom działania, które mogą pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza. Dla władz są to m.in.: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno-letnim. Jeśli chodzi o mieszkańców, zaleca się: podróżowanie komunikacją miejską, ogrzewanie domów lepszej jakości węglem i zrezygnowanie ze spalinowego sprzętu ogrodowego.

Klech zwrócił uwagę, że w oczyszczeniu powietrza mogą pomóc nowe regulacje prawne. "W tej chwili Ministerstwo Gospodarki przygotowuje rozporządzenie w sprawie jakości węgla dopuszczanego na rynek. W 2020 r. wejdą też w życie przepisy unijne dotyczące jakości dopuszczanych na rynek pieców. Te dwa (dokumenty) mogą skutecznie ograniczyć ilość szkodliwych substancji w powietrzu" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • krm 2015-04-19 19:50:59
    Czy przyczyną nie jest węgil rosyjski który jest gorszej jakości niż polski?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA