PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawska Praga przed rewitalizacją

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 16 cze 2015 17:08

W Warszawie kończą się konsultacje społeczne koncepcji rewitalizacji Pragi. Do 2022 r. na rewitalizację Pragi Północ, Pragi Południe oraz Targówka ma być przeznaczone 1,4 mld zł.

REKLAMA

Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku ma wpłynąć na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Zmiany będą dotyczyć nie tylko budowy nowych obiektów, gruntownych remontów i modernizacji już istniejących kamienic, ale również aktywizacji gospodarczej i podnoszenia aktywności zawodowej mieszkańców, zapobiegania wykluczeniu dzieci, młodzieży, osób bezrobotnych, czy seniorów.

130 tys. mieszkańców na obszarach objętych rewitalizacją

Działania w ramach nowego programu rewitalizacji skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tysięcy osób (tyle, ile np. w Płocku). Warszawa na te działania przeznaczy 1,4 mld zł. Są to głównie środki z budżetu miasta, w niektórych częściach – także unijne.

Do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich maja być wynajmowane w taki sposób, by zapewnić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. Władze stolicy uznają bowiem, że jego brak jest dziś dużym problemem Pragi.

- W ramach rewitalizacji przewidziane są szeroko zakrojone działania. To m.in. renowacja budynków, zapewnienie oferty kulturalnej, poprawa jakości przestrzeni wspólnej (m.in. remonty chodników, działania na rzecz zieleni miejskiej, budowa placów zabaw), ale i zachęcanie osób o różnorodnym wyksztalceniu i profilu zawodowym do zamieszkania na Pradze – zwraca uwagę Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, przewodnik.

Na obszarze objętym rewitalizacją powstaną także nowe obiekty, mające przyciągnąć turystów i nowych mieszkańców do prawobrzeżnej części stolicy. Mowa o Muzeum Warszawskiej Pragi, nowej siedzibie Sinfonii Varsovii czy pasażu, który prowadziłby rejonami zajmowanymi dziś w większości przez podwórka kamienic.

Przypomnijmy, że od 30 marca każdy mógł zapoznać się z dokumentem dotyczącym Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. Przez cały kwiecień trwały spotkania konsultacyjne i spacery dla mieszkańców po miejscach, które już się zmieniły i które przejdą metamorfozę w kolejnych latach. Projekt programu przedstawiony do konsultacji był tworzony wspólnie z mieszkańcami, lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami, aktywistami miejskimi. Uwagi i pomysły do programu można było zgłaszać do 29 kwietnia.

Konsultacje społeczne dały możliwość poznania programu i zgłaszania uwag do przedstawionych projektów m.in. planów inwestycji, zapisanych w programie funkcji, jakie miałyby pełnić nowe miejsca, sposobów realizacji celów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA