PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Więcej inwestycji w branży produkcyjnej

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2017 07:02

Więcej inwestycji w branży produkcyjnej Fot. Fotolia

Dostępność zwolnienia z CIT w dowolnym miejscu w Polsce jest długo oczekiwanym uelastycznieniem reguł wspierania nowych inwestycji, które powinno wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym - ocenili w środę eksperci firmy doradczej PwC.

REKLAMA

"To długo oczekiwane uelastycznienie reguł wspierania nowych inwestycji. Dotychczas funkcjonujące ograniczenie tego instrumentu do terytorium Stref było odpowiedzią na problemy lat 90. ubiegłego wieku i już od dawna nie spełniało pierwotnych celów, a od strony praktycznej znacząco utrudniało i wydłużało proces uzyskania zezwolenia strefowego. Uwolnienie tego instrumentu od wyraźnych granic powinno zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, a jednocześnie poprawić naszą konkurencyjność wobec krajów regionu dysponującymi już dzisiaj bardziej przyjaznymi systemami wsparcia inwestycji" - ocenił Rafał Pulsakowski z PwC.

Z kolei, w ocenie Jacka Zimocha z PwC, zlikwidowanie procesu obejmowania gruntów prywatnych statusem Strefy powinno zdecydowanie przyspieszyć podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących lokalizacji inwestycji w Polsce. "Firmy planujące skorzystać z zachęt inwestycyjnych z tytułu realizacji nowego projektu inwestycyjnego nie będą już ograniczone wyborem konkretnych terenów albo objętych już statusem Strefy, albo takich, które takim statusem objąć dopiero należy. Czynnik czasowy jest dla wielu firm kluczowy i z naszej praktyki wynika, iż wiele z nich nie mogło sobie pozwolić na wielomiesięczny proces rozszerzania granic Strefy na takie grunty, przez co Polska mogła tracić cenne projekty" - wskazał Zimoch.

Ogłoszony w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Górskiej "przełomowy projekt koncepcji wsparcia inwestorów w Polsce w ramach instrumentu zwolnień podatkowych" dotyczy nowych inwestycji i będzie funkcjonował równolegle do istniejących obecnie Specjalnych Stref Ekonomicznych - wyjaśnili eksperci. I dodali, że docelowo zastąpi je po 2026 r., kiedy obecne Strefy przestaną istnieć. "Obecna ustawa o SSE będzie tym samym funkcjonowała do końca 2026 r. tylko dla wydanych już dotychczas zezwoleń strefowych" - zaznaczono w komunikacie. I dodano: "projekt nowych przepisów zakłada m.in. możliwość korzystania ze zwolnienia z CIT przez firmy lokujące inwestycje w dowolnym miejscu w Polsce, ocenę projektów pod kątem jakościowym i ilościowym oraz konkretny okres na wykorzystanie zwolnienia podatkowego w miejsce sztywnego terminu funkcjonowania Stref".

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA