PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Większy zakres ochrony terenów postoczniowych w Gdańsku?

  • Autor: PAP
  • 06 mar 2015 13:59

Może zwiększyć się zakres ochrony konserwatorskiej terenów postoczniowych w Gdańsku - poinformował rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Marcin Tymiński. Jak dodał, trwają ustalenia i analizy w celu opracowania najlepszego sposobu ochrony tego obszaru.

REKLAMA

Tymiński przekazał w piątek mediom odpowiedź Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dariusza Chmielewskiego na pismo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W połowie stycznia prezydent wnioskował "o rozważenie możliwości wszczęcia z urzędu procedury wpisu do rejestru zabytków województwa pomorskiego części terenów postoczniowych oraz zlokalizowanych tam, najbardziej wartościowych budynków magazynowych i innych obiektów".

W swoim piśmie PWKZ poinformował prezydenta, że "sprawa potencjalnego wpisu do rejestru zabytków części terenów postoczniowych w Gdańsku () wymaga przeprowadzenia waloryzacji obiektów, objętych obecnie ochroną konserwatorską () i wyznaczenia granic wpisu do rejestru zabytków w oparciu o zgromadzone dotychczas oraz pozyskane w toku postępowania materiały dotyczące wartości historycznych, architektonicznych i naukowych przedmiotowego terenu".

Konserwator poinformował Adamowicz, że temat wpisu do rejestru dawnej Stoczni Gdańskiej był też tematem obrad Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Gdańsku. Jak podał, Rada "potwierdziła zasadność objęcia wpisem do rejestru kolejnych obiektów z terenów postoczniowych, jednakże zwróciła uwagę na konieczność wykonania dalszych analiz pod kątem wyboru obiektów i obszarów przeznaczonych do ochrony".

Według Tymińskiego PWKZ "analizuje i prowadzi rozmowy zarówno z inwestorami na terenach postoczniowych jak i z fachowcami, Wojewódzką Radą Ochrony Zabytków i wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat zwiększenia zakresu ochrony konserwatorskiej na terenach postoczniowych".

"W jaki sposób ten zakres zostanie zwiększony, co zostanie wpisane do rejestru zabytków, czy może pojawi się tam nowy obszarowy wpis do rejestru zabytków, to jest cały czas przedmiotem rozmów i analiz" - zaznaczył rzecznik.

Jak podkreślił, "nie zapadły żadne konkretne decyzje w tej sprawie, ale z dotychczasowego przebiegu tych rozmów można stwierdzić, że zakres ochrony na terenach stoczniowych będzie większy". Rzecznik nie wykluczył, że sprawa powinna się wyjaśnić w ciągu najbliższych miesięcy.

Tymiński poinformował, że w gminnej ewidencji zabytków są obecnie 72 obiekty (budynki produkcyjne, biurowe i warsztatowe) usytuowane na terenach postoczniowych; natomiast do rejestru zabytków wpisane są: budynki historycznej Sali BHP i Dyrekcji Stoczni, historyczna Brama nr 2 oraz Plac wraz z Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

  • 1
  • 2
  • ob.serwator 2015-03-09 21:52:40
    Trzeba było podejmować decyzje o wpisywaniu obiektów / terenów postoczniowych PRZED ich sprzedażą, a nie PO... ich obecny właściciel kupił swego czasu pełne prawo do nich, a więc możliwość ich wyburzenia oraz realizacji nowej zabudowy zgodnie z ustaleniami planów miejscowych, które uzgodnił konserwator zabytków... kiedyś to się nazywało "zrobić kogoś (w tym przypadku inwestora)w bambuko" albo "zrobienie z gęby cholewy (to konserwator)".

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA