PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielkie zmiany czekają Plac Defilad

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 lip 2017 16:45

Wielkie zmiany czekają Plac Defilad Fot. Shutterstock

Miasto uporządkuje i ożywi przestrzeń w centrum stolicy. Władze Warszawy ogłosiły międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną Placu Centralnego.

REKLAMA

Architekci startujący w konkursie zaprojektują centralny fragment pl. Defilad – czyli przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu  stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kulturze i usługom będzie dedykowana również planowana pierzeja południowa, wyznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

– Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom. Warszawiacy będą mieli istotny głos w tej sprawie. Skonsultujemy z nimi prace wybrane w konkursie. Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi architektów na to trudne konkursowe wyzwanie oraz głosów mieszkańców, które zostaną zebrane podczas konsultacji społecznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Konkurs będzie się toczył według nowej formuły. Jego ogłoszenie poprzedziła szczegółowa kwerenda potrzeb społecznych i historii placu. W materiałach, które otrzymają uczestnicy przeanalizowano szczegółowo m.in. relację przestrzeni placu i innych ważnych przestrzeni w Warszawie.

– Szukamy nowej tożsamości tego miejsca, ważnego dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Wizji jego działania nie tylko od święta, ale też na co dzień - o różnych porach dnia i roku. Konkurs traktujemy jako element konsultacji społecznych, o które wnioskowali warszawscy aktywiści – dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Nadesłane projekty oceni jury w skład którego weszli uznani architekci, eksperci i aktywiści. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji. Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne. Zostanie zorganizowana wystawa prac konkursowych, odbędą się liczne warsztaty i dyżury konsultacyjne.

Na Placu Defilad odbędzie się również kolejna edycja festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE”, organizowanego przez miasto oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Festiwal opowie historię jego budowy, kolejnych konkursów na jego przekształcenie oraz przybliży debaty dotyczące jego metamorfozy. Co pomoże mieszkańcom w merytorycznej analizie projektów konkursowych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA