PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Grajewa chcą poszerzenia podstrefy SSSE

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2013 17:06

Radni Grajewa chcą poszerzenia istniejącej w mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE). W środę przyjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. Podstrefa miałaby być większa o 10 hektarów, które miasto uzbraja dzięki unijnej dotacji.

REKLAMA

Podjęta uchwała zezwala na objęcie konkretnych działek strefą ekonomiczną. Taki dokument jest potrzebny, by Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) mogła teraz przygotować wniosek o poszerzenie, który trafi do Ministerstwa Gospodarki. Może się to stać jeszcze w pierwszym półroczu 2013 roku - poinformował w przesłanym PAP komunikacie prezes SSSE Robert Żyliński.

Zanim wniosek dotyczący Grajewa zostanie złożony, resort gospodarki musi zakończyć prace nad powołaniem podstrefy w Łomży(Podlaskie). Nie może bowiem trwać jednocześnie procedowanie nad dwoma wnioskami dotyczącymi jednej strefy - tłumaczy prezes SSSE.

Przyjęta uchwała otwiera drogę do przygotowywania wszystkich innych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku, np. geodezyjnych opisów granic, opinii zarządu województwa, porozumienia z burmistrzem a SSSE, wyceny gruntów. Żyliński poinformował, że o utworzenie podstref zabiegają także samorządy Hajnówki i Narewki i wniosek składany do ministerstwa zapewne będzie dotyczył tych trzech miejsc. "Bardzo ważny we wszystkich tych przypadkach będzie stan przygotowania, uzbrojenia gruntów przez samorządy" - poinformował prezes Żyliński.

Zastępca burmistrza Grajewa Przemysław Chyliński powiedział PAP, że w powiecie grajewskim bezrobocie należy do najwyższych w regionie, dlatego każdy inwestor, który stworzy miejsca pracy, jest bardzo ważny. Powiedział, że do końca maja zakończą się prace przy zbrojeniu 10 hektarów. Powstają wodociągi, kanalizacja, przyłącza energetyczne. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, zarówno lokalnymi jak i zewnętrznymi.

Na przygotowanie terenów władze Grajewa dostały 2,9 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Włączenie tych terenów do strefy ma sprawić, że będą jeszcze bardziej atrakcyjne ze względu na ulgi i preferencje przewidziane dla stref.

Z danych SSSE wynika, że za 2012 rok zajęła ona czwarte miejsce wśród 14 specjalnych stref ekonomicznych pod względem deklarowanych przez firmy nowych miejsc pracy. Ma ich przybyć 525. Przedsiębiorstwa zadeklarowały, że zainwestują 169,5 mln zł. W grajewskiej podstrefie SSSE działa obecnie spółka z branży drzewnej Pfleiderer Grajewo.

Suwalska SSE działa od 16 lat. Dotychczas powstało w niej 5,7 tys. miejsc pracy w około 70 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to 1,6 mld zł.

SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 342,8 ha.

Check English verion of article 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA