PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Łodzi szykują się do ponownego przetargu na sprzedaż Bramy Miasta

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2015 15:39

Władze Łodzi szykują się do ponownego przetargu na sprzedaż Bramy Miasta

Przedstawiciele łódzkiego magistratu liczą, że przetarg pod tzw. Bramę Miasta, która ma być architektoniczną wizytówką Łodzi, uda się rozstrzygnąć w połowie roku. Rok temu nieruchomość sprzedano za rekordową w mieście kwotę ponad 40 mln zł, ale transakcja ostatecznie nie doszła do skutku.

REKLAMA

Nowa wycena nieruchomości pod Bramę Miasta powinna być gotowa pod koniec lutego - powiedział w czwartek PAP dotychczasowy szef Nowego Centrum Łodzi, a obecnie dyrektor EC1 Miasto Kultury Błażej Moder. Będzie to pierwsza miejska nieruchomość na obszarze NCŁ, którą miasto wystawi na sprzedaż.

Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Radni w 2013 r. zgodzili się na sprzedaż działki o pow. ponad 7,5 tys. m kw. za nie mniej niż 40 mln zł, a do pierwszego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama.

Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 roku, ale w czerwcu ub. r. magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.

"Po uzyskaniu wyceny, w marcu przedstawimy nieruchomość Radzie Miejskiej do zaopiniowania do sprzedaży tak, żeby przetarg mógł zostać rozstrzygnięty w połowie tego roku" - zaznaczył Moder.

Podczas czwartkowej prezentacji makiety obszaru NCŁ przypomniał, że radni przyjęli już plany miejscowego zagospodarowania dla tego obszaru, uporządkowane i zdiagnozowane zostały problemy ze stanami prawnymi wszystkich nieruchomości i przygotowano memoranda inwestycyjne dla terenów, które miasto będzie chciało sprzedać inwestorom.

Zostały też zarezerwowane pieniądze unijne m.in. w ramach Kontraktu Terytorialnego na miejskie inwestycje na tym terenie, które będą realizowane w latach 2015-2022. Wśród nich są m.in. rewitalizacja ul. Moniuszki, wraz z powstaniem multiteki, wyposażenie zrewitalizowanych budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1: Wschód i Zachód oraz utworzenie w jej południowo-wschodniej części Centrum Gier Komputerowych i Komiksu. Wartość miejskich inwestycji na tym terenie szacuje się na ponad 300 mln zł.

"Skończyliśmy cały proces planowania, zabezpieczyliśmy pieniądze na inwestycje publiczne i czekamy na ruch sektora prywatnego" - dodał Moder. Na razie prywatny kapitał inwestuje na terenach nienależących do miasta m.in. na działce po niedawno wyburzonym hotelu Centrum, gdzie właściciel planuje nową inwestycję hotelowo-biurowo-usługową. "Mamy nadzieję, że wprowadzenie do gry nieruchomości miejskich przyspieszy proces inwestycyjny" - uważa szef EC1 Miasto Kultury.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA