PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Metropolii Górnośląskiej przed ważnymi decyzjami

  • Autor: PAP
  • 29 sie 2017 07:30

Władze Metropolii Górnośląskiej przed ważnymi decyzjami Fot. Fotolia

Na pierwszej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zgłoszony zostanie wniosek o wybór przewodniczącego jej zarządu; najprawdopodobniej też jego zastępców, a być może również pozostałych członków – uzgodnili samorządowcy tworzący metropolię.

REKLAMA

Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek. Najważniejsze jej punkty to wybór przewodniczącego zgromadzenia, przyjęcie statutu oraz budżetu wraz z prognozą finansową. Pierwotnie planowano także wybór zarządu metropolii, co po sporach przynajmniej w części ma zostać zrealizowane.

W ub. tygodniu, wobec braku wspólnego stanowiska gmin członkowskich co do kandydatur do zarządu, prezydent Katowic, będący jednocześnie pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitalnego zdecydował, aby nie umieszczać punktu dotyczącego wyboru zarządu podczas wtorkowej sesji.

Samorządowcy z regionu w części skrytykowali tę decyzję uznając, że metropolia sprawnie powinna rozpocząć szybkie prace. Podczas poniedziałkowych konsultacji ws. nieuzgodnionych jeszcze kandydatur z trzech spośród pięciu podregionów metropolii i przyszłego przewodniczącego zarządu zdecydowali jednak, że wybór się odbędzie.

"Ustalenie jest takie, że rozszerzamy porządek obrad o wybór, czyli na pewno jutro będzie szef metropolii" - powiedział PAP prezydent Tychów Andrzej Dziuba. "Jest dwóch kandydatów, obaj będą mogli wypowiedzieć się, my będziemy mogli zadawać pytania. Później będzie wybór" - uściślił.

"We wtorek będą demokratyczne wybory i tutaj wszystko, jak zawsze, może się zdarzyć. Dzisiejsza dyskusja była dość konkretna, ale o niczym nie przesądza. Jedyne, co zdecydowano to, że jutro jednak będą wybory przynajmniej przewodniczącego zarządu, a być może też zarządu związku metropolitalnego" - poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

"I dobrze, bo ten związek powinien od razu ruszyć. Nie ma nadmiaru kandydatów. Myślę, że obydwaj kandydaci na przewodniczącego zarządu są dobrzy, więc należy wybrać jednego. Do tego najlepiej wybrać zarząd i zacząć pracę" - ocenił Frankiewicz.

Jeden z kandydatów na przewodniczącego zarządu to kandydat do zarządu podregionu sosnowieckiego, obecny członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (zasiada tam z rekomendacji SLD). Drugi kandydat, wysunięty przez Knurów, to obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, b. naczelnik wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w knurowskim urzędzie miasta i b. radny powiatu gliwickiego z ramienia PiS, Adam Ostalecki.

Według nieoficjalnych sygnałów samorządowców Ostalecki najprawdopodobniej jest kandydatem jedynie do stanowiska przewodniczącego zarządu. Jeżeli przegra to głosowanie, do zarządu, na stanowisko członka lub wiceprzewodniczącego miałby w dorozumiany sposób wejść inny kandydat z podregionu gliwickiego, zaproponowany wcześniej przez Gliwice naczelnik wydziału zamówień publicznych w tamtejszym magistracie Grzegorz Kwitek.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA