PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Torunia przejmą dworzec PKP

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2013 17:07

Dworzec Toruń Główny zostanie nieodpłatnie przejęty od PKP przez miasto i przejdzie gruntowną rewitalizację za około 35 mln zł - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Aleksandra Iżycka.

REKLAMA

Zgodę na przejecie dworca wyraziła Rada Miasta Torunia. Wcześniej magistrat porozumiał się z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku w sprawie nieodpłatnego nabycia praw użytkowania gruntów wraz prawem własności budynków o wartości rynkowej 4,13 mln zł.

W ramach umowy miasto przejmie m.in. budynek główny i administracyjny, a także budynek, w którym mieszczą się toalety. Cała infrastruktura związana bezpośrednio z ruchem pociągów pozostanie w gestii kolei.

Miasto w kwietniu ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i przeprowadzenie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywania robót budowlanych, który ma zostać rozstrzygnięty na początku czerwca. Wyłoniona w przetargu firma będzie musiała sporządzić dokumentację projektową dla wszystkich branż, uzyskać wszelkie uzgodnienia, opinie i zezwolenia, a następnie wykonać roboty.

Według założeń budynki dworcowe zostaną kompleksowo odnowione. Przewidziano m.in. zmianę usytuowania kas biletowych i poczekalni, poszerzenie i przedłużenie tunelu. Przebudowane zostaną również perony. Wszystkie będą zadaszone i będą miały tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociągi. Do hallu i na perony z tunelu będzie można dostać się ruchomymi schodami lub windami. Przed dworcem postanie nowa pętla komunikacji miejskiej połączona z parkingiem.

Inwestycja ma zostać zakończona w połowie 2015 r. Szacunkowy koszt wyniesie 35 mln zł, z czego w 61 proc. zostanie dofinansowany ze środków unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA