PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wraca zainteresowanie gruntami komercyjnymi. W stolicy ceny dochodzą do 4,8 tys. zł za mkw.

  • Autor: WGN Nieruchomości, dlahandlu.pl
  • 08 cze 2011 16:51

Duże i silne firmy deweloperskie, które przetrwały spowolnienie rynku bez szwanku, teraz inwestują zdecydowanie częściej w grunty komercyjne - pod obiekty biurowe, handlowe i magazynowe. Poszukują przede wszystkim okazji, ale nie tylko - również terenów mających w sobie potencjał rozwojowy. Przy dobrej lokalizacji akceptowane są ceny nieco wyższe od średniej dla danego rejonu. Wszystko jednak w granicach rozsądku - czytamy w najnowszym raporcie firmy WGN Nieruchomości.

REKLAMA

Rośnie nie tylko popyt, ale jeszcze bardziej podaż. Nowa oferta charakteryzuje się bardziej realnymi cenami. Na rynek powracają grunty kupione jeszcze przed i w latach boomu cenowego. Do tej pory właściciele wstrzymywali się z ich sprzedażą, licząc na powrót wysokich cen. Obserwacja rynku nakazuje jednak rozsądek - grunty o zawyżonych cenach nie budzą zainteresowania kupujących, więc decydują się na korekty w dół od 40 do 55 proc. w porównaniu do cen w roku 2007. Dodatkowo na rynek trafia też oferta gruntów przygotowanych przez gminy, które pozyskują w ten sposób fundusze na własne inwestycje.

Podobnie, jak w poprzednich latach zainteresowanie budzą, wg WGN Nieruchomości tereny z korzystną ceną i lokalizacją dla konkretnej funkcji: pod budynki biurowe, handlowe i przemysłowe, w tym magazynowe z częścią produkcyjną. Preferowana powierzchnia to 3000 - 5000 mkw. w granicach miast.

W dużych ośrodkach miejskich za dobre lokalizacje dla obiektów komercyjnych uważane są rejony w bezpośrednim sąsiedztwie głównych osi komunikacyjnych, tras wylotowych i obwodnic miejskich. Rośnie zainteresowanie gruntami położonymi przy budowanych oraz planowanych odcinkach autostrad, zwłaszcza przy węzłach autostradowych.

Ceny ofertowe netto dla gruntów komercyjnych w dobrych lokalizacjach to:

Warszawa - Śródmieście do 4800 zł/mkw.
Bliskie okolice Warszawy - do 950 zł/mkw.
Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Gliwice - do 1040 zł/mkw.; sąsiedztwo głównych tras komunikacyjnych, a zwłaszcza autostrady - do 450 zł/mkw.
pozostałe duże miasta - do 580 zł/mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA