PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław - "Little Italy"

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2015 21:29

Wrocław został w poniedziałek zaprezentowany w Rzymie jako przyszłoroczna Europejska Stolica Kultury. Dla Włochów - jak podkreślano podczas prezentacji zorganizowanej przez polskie placówki - jest to miasto szczególne, bo wielu z nich tam mieszka i pracuje.

REKLAMA

Obecny w siedzibie przedstawicielstwa UE we Włoszech prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział: "Jest to miasto oczywiście polskie i europejskie, ale jest to także najdalej wysunięte na północ miasto włoskie".

W ten sposób nawiązał żartobliwie do licznej społeczności Włochów, którzy nad Odrą znaleźli pracę. Dlatego włoska prasa nazwała jakiś czas temu Wrocław "Little Italy".

Mówiąc o inicjatywach związanych z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 prezydent Wrocławia podkreślił, że są to inwestycje w kulturę połączone z innowacyjnością. Przywołał wyniki badań włoskiego naukowca, który analizował związek między udziałem w wydarzeniach kulturalnych a stanem zadowolenia obywateli.

Dutkiewicz zapowiedział, że w przyszłym roku we Wrocławiu odbędzie się 200 imprez kulturalnych, finansowanych w połowie przez polski rząd i miasto. Jak poinformował, łącznie na ten cel wyłożono 50 mln euro. Do tej kwoty należy dodać inwestycje o wartości około kilkuset milionów euro, finansowane też z funduszy unijnych - powiedział prezydent.

Zaprezentowane zostaną sylwetki najwybitniejszych twórców związanych z tym miastem: Henryka Tomaszewskiego - założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy, reżysera i twórcy teatralnego Jerzego Grotowskiego, który mieszkał we Włoszech, oraz poety Tadeusza Różewicza.

Miasto nad Odrą ukazane zostanie też w kontekście tradycji Solidarności jako "najsilniejszy punkt oporu" w latach 80.

Prezydent Wrocławia, przedstawiając Włochom swe miasto zwrócił uwagę na jego historyczny fenomen przypominając, że po II wojnie światowej nastąpiła całkowita wymiana ludności.

Szczególnie interesująco dla Włochów zabrzmiała relacja pochodzącego z Turynu Marcello Murgii, który mieszka i pracuje we Wrocławiu i jest jednym z reprezentantów obecnej tam kilkusetosobowej włoskiej społeczności. Murgia prowadzi blog "Włoch we Wrocławiu", w którym opowiada o codziennym życiu w stolicy Dolnego Śląska.

Młody Włoch podkreślał, że miasto to oferuje atrakcyjne szanse zawodowe jego rodakom. Ma to duże znaczenie przede wszystkim ze względu na wysoki, przekraczający 40 proc. wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Italii. Mówił o Włochach pracujących tam w wielkich międzynarodowych koncernach, ale i w polskich firmach. Jak wyjaśnił, najpopularniejsze branże to finanse i marketing.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA