PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław postawi na rozwój połączeń z Niemcami

  • Autor: PAP
  • 13 sty 2016 17:06

Wrocław postawi na rozwój połączeń z Niemcami Fot. Fotolia

Poprawa transgranicznych połączeń komunikacyjnych, współpraca na polu edukacji, polityki zdrowotnej oraz turystyki to niektóre z tematów poruszanych podczas Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry, który w środę odbył się we Wrocławiu.

REKLAMA

W cyklicznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Stronę niemiecką reprezentowały władze krajów związkowych: Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego i Wolnego Państwa Saksonii.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że tegoroczny Szczyt Politycznego Partnerstwa Odry przypada w roku 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. "To również rok, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, a swoją 10-letnią rocznicę obchodzi Szczyt Polityczny Partnerstwa Odry" - mówił.

Przybylski podkreślił, że w tym roku wśród wiodących tematów rozmów polskich i niemieckich samorządowców była m.in. współpraca w zakresie polityki zdrowotnej. "Chodzi o wymianę doświadczeń pomiędzy polskimi i niemieckimi uczelniami medycznymi czy działania związane ze starzeniem się społeczeństwo i opieką nad ludźmi starszymi" - wyjaśnił.

Rozmawiano również o edukacji, ze szczególny uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego.

"Jednym z głównych tematów rozmów była również infrastruktura drogowa i kolejowa oraz użeglownienie Odry" - powiedział Przybylski. Zwrócił uwagę, że współpraca pomiędzy graniczącymi ze sobą polskimi i niemieckimi regionami w wielu przypadkach kończy się sukcesem. "Tak było na przykład z przywróceniem połączenia kolejowego pomiędzy Wrocławiem i Dreznem" - zauważył.

Z kolei premier Wolnego Państwa Saksonia Stanislaw Tillich podkreślił, że rządy Polski i Niemiec nie zawsze postrzegają zacieśnianie współpracy pomiędzy regionami obu państw "jako coś istotnego". "Ale nam się udaje na przykład zorganizować szczyt kolejowy, który zaowocował poprawą połączeń kolejowych pomiędzy naszymi regionami" - zaznaczył.

Tillich dodał, że dobra współpraca transgraniczna przyczynia się do rozwoju regionów położonych wzdłuż Odry. "Nie chodzi tu tylko o współpracę gospodarczą, naukową czy kulturalną, ale przede wszystkich o społeczny wymiar tej współpracy, o budowanie dobrych stosunków międzyludzkich" - wskazał premier Wolnego Państwa Saksonii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA