PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wschodnie województwa coraz bliżej średniej unijnej

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 07 paź 2015 08:09

Wschodnie województwa coraz bliżej średniej unijnej Rzeszów

Wschodnie województwa doganiają średnią unijną w rankingu PKB. Startowały z poziomu 35 proc., dziś jest to 48 proc.

REKLAMA

Jedna z debat podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego poświęcona była inwestycjom publicznym w Polsce Wschodniej.

Monika Pałasz, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, podkreśla, że z 230 mld zł inwestycji finansowanych z UE w 2013 roku, 88 mld zł to inwestycje publiczne.

Inwestycje publiczne motorem rozwoju Polski

Od czasu wejścia Polski do UE systematycznie wzrastał udział wydatków unijnych we wszystkich inwestycjach publicznych. Ostatnio ukształtował się na poziomie 50 proc., przy czym w Polsce Wschodniej było to aż 60 proc.

Efekt? Od kliku lat widzimy, że wschodnie województwa doganiają średnią unijną w rankingu PKB. Przed akcesją startowały one z poziomu 35 proc., dziś jest to 48 proc. Przy czym poszczególne regiony różnią się wyraźnie.

Podkarpacie ma na przykład najbardziej dynamiczny wzrost wydatków na B+R w relacji do PKB. Na Podlasiu czy Lubelszczyźnie mamy bardzo wyraźny wzrost indeksów konkurencyjności.

– Charakterystyczna jest różnica w udziale inwestycji publicznych w Polsce Wschodniej i pozostałych częściach kraju. W Polsce Wschodniej inwestycje publiczne stanowiły 18 mld zł, czyli 46 proc. wszystkich. W całym kraju było to 38 proc. Widać więc, że inwestycje publiczne na wschodzie kraju stanowią większy bodziec do rozwoju niż na pozostałych obszarach – analizuje Monika Pałasz.

Charakterystyczna jest także dynamika inwestycji publicznych – w ostatnich pięciu latach był to wzrost o 67 proc.

Jeśli chodzi o strukturę wydatków, to w całej Polsce dominuje transport, na który przeznaczane jest około 40 proc. wszystkich wydatków publicznych. W Polsce Wschodniej było to aż 50 proc.

Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego, zauważa, że region ten ma bardzo dobre doświadczenia z wykonania programu Rozwój Polski Wschodniej. Jej zdaniem każde ze wschodnich województw było indywidualistą, realizowało projekty w swój sposób, ale łączyła je dobrosąsiedzka współpraca oraz dwa wspólne projekty – Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej i Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej.

– Ten drugi jest równie ważny ze względu na specyfikę turystyczną województwa podlaskiego. W przyszłym roku rowerem będzie można przejechać przez wszystkie wschodnie województwa, zwiedzić je, poznać kulturę, smaki – twierdzi Anna Naszkiewicz.

Anna Naszkiewicz zwraca uwagę, że infrastruktura nie jest jedynym wyzwaniem stojącym przed województwem podlaskim. Chodzi o problem demograficzny, który pojawia się także w kontekście inwestycji współfinansowanych z budżetu UE.

– Bardzo prężnie rozwija się u nas strefa ekonomiczna, dlatego równie ważne będą zasoby ludzkie. Do wszystkich inwestycji potrzebni są ludzie, którzy będą z nich korzystać – akcentuje Naszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA