PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyłudzali nieruchomości w Warszawie i wpadli

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 12:23

28 osób oskarżono w związku z procederem bezprawnego przywłaszczania warszawskich nieruchomości. Głównym oskarżonym grozi kara łączna nawet do 15 lat więzienia.

REKLAMA

Akt oskarżenia Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała we wtorek do stołecznego Sądu Okręgowego - poinformował jej rzecznik Przemysław Nowak.

Przedmiotem śledztwa była zorganizowana grupa przestępcza, która w latach 2009-2014 dokonywała przywłaszczeń nieruchomości na obszarze Warszawy. Ujawniono ponad 20 przywłaszczonych nieruchomości o wartości od kilkuset tys. do ok. 4 mln zł każda - podał Nowak.

Według niego sposób działania sprawców polegał na wyszukiwaniu nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (bez hipoteki), a następnie przejmowaniu ich na podstawie sfałszowanych dokumentów. W tym celu tworzono dokumenty, które miały wskazywać na rzekomy tytuł prawny do nieruchomości. Podrabianymi dokumentami były albo postanowienia sądów z okresu II wojny światowej albo akty własności ziemi z lat 70. Dokumenty podrabiano, wzorując się na autentycznych aktach z tamtego okresu, w tym przy wykorzystaniu starego papieru i maszyn do pisania.

Do zakładania ksiąg wieczystych grupa werbowała podstawione osoby. Na podrabianych dokumentach jako osoby uprawnione wskazywano przodków podstawionych osób. Na tej podstawie sąd zakładał księgę wieczystą, w której jako właściciel figurowała osoba podstawiona przez przestępców. "Następnie nieruchomość była sprzedawana dalej, najczęściej osobom działającym w dobrej wierze" - dodał prokurator.

Do wyszukiwania nieruchomości, które nadawały się do przejęcia, grupa wykorzystywała pracowników urzędów dzielnic Wawer i Bielany, którzy w zamian za korzyści finansowe przekazywali im dane chronione z rejestru gruntów. Do przestępczej współpracy grupa wykorzystywała też pracowników sądów w celu uzyskania bezprawnego wglądu do akt.

Do zatrzymań doszło w maju ub.r. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 29 osobom (wobec jednej nadal trwa śledztwo). Był to m.in. organizator grupy Janusz S., osoby odpowiedzialne za podrabianie dokumentów, osoby podstawione i ich opiekunowie, pracownicy warszawskich sądów oraz urzędów w Wawrze i na Bielanach. Usłyszeli oni zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia prawa majątkowego znacznej wartości, podrabiania dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz prania "brudnych pieniędzy". Kilku osobom postawiono zarzuty korupcyjne.

Wobec większości podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze, w tym wobec 12 - areszt. Według Nowaka jedna osoba nadal jest aresztowana - to główny organizator procederu. Większość podejrzanych przyznała się do stawianych im zarzutów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym - podał Nowak.

Śledztwo prowadził wydział ds. odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem prokuratury. Jak podawała policja w ub.r., grupa była rozpracowywana od dłuższego czasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kot778 2015-06-30 13:36:42
    "ch..., (...) i kamieni kupa", a o III RP: "Państwo polskie istnieje jedynie ... H a ha ha . ... Sienkiewicz ma rację że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA