PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyłudzali nieruchomości w Warszawie i wpadli

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 12:23

28 osób oskarżono w związku z procederem bezprawnego przywłaszczania warszawskich nieruchomości. Głównym oskarżonym grozi kara łączna nawet do 15 lat więzienia.

REKLAMA

Akt oskarżenia Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała we wtorek do stołecznego Sądu Okręgowego - poinformował jej rzecznik Przemysław Nowak.

Przedmiotem śledztwa była zorganizowana grupa przestępcza, która w latach 2009-2014 dokonywała przywłaszczeń nieruchomości na obszarze Warszawy. Ujawniono ponad 20 przywłaszczonych nieruchomości o wartości od kilkuset tys. do ok. 4 mln zł każda - podał Nowak.

Według niego sposób działania sprawców polegał na wyszukiwaniu nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (bez hipoteki), a następnie przejmowaniu ich na podstawie sfałszowanych dokumentów. W tym celu tworzono dokumenty, które miały wskazywać na rzekomy tytuł prawny do nieruchomości. Podrabianymi dokumentami były albo postanowienia sądów z okresu II wojny światowej albo akty własności ziemi z lat 70. Dokumenty podrabiano, wzorując się na autentycznych aktach z tamtego okresu, w tym przy wykorzystaniu starego papieru i maszyn do pisania.

Do zakładania ksiąg wieczystych grupa werbowała podstawione osoby. Na podrabianych dokumentach jako osoby uprawnione wskazywano przodków podstawionych osób. Na tej podstawie sąd zakładał księgę wieczystą, w której jako właściciel figurowała osoba podstawiona przez przestępców. "Następnie nieruchomość była sprzedawana dalej, najczęściej osobom działającym w dobrej wierze" - dodał prokurator.

Do wyszukiwania nieruchomości, które nadawały się do przejęcia, grupa wykorzystywała pracowników urzędów dzielnic Wawer i Bielany, którzy w zamian za korzyści finansowe przekazywali im dane chronione z rejestru gruntów. Do przestępczej współpracy grupa wykorzystywała też pracowników sądów w celu uzyskania bezprawnego wglądu do akt.

Do zatrzymań doszło w maju ub.r. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 29 osobom (wobec jednej nadal trwa śledztwo). Był to m.in. organizator grupy Janusz S., osoby odpowiedzialne za podrabianie dokumentów, osoby podstawione i ich opiekunowie, pracownicy warszawskich sądów oraz urzędów w Wawrze i na Bielanach. Usłyszeli oni zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia prawa majątkowego znacznej wartości, podrabiania dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz prania "brudnych pieniędzy". Kilku osobom postawiono zarzuty korupcyjne.

Wobec większości podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze, w tym wobec 12 - areszt. Według Nowaka jedna osoba nadal jest aresztowana - to główny organizator procederu. Większość podejrzanych przyznała się do stawianych im zarzutów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym - podał Nowak.

Śledztwo prowadził wydział ds. odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem prokuratury. Jak podawała policja w ub.r., grupa była rozpracowywana od dłuższego czasu.

  • kot778 2015-06-30 13:36:42
    "ch..., (...) i kamieni kupa", a o III RP: "Państwo polskie istnieje jedynie ... H a ha ha . ... Sienkiewicz ma rację że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA