PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wysoka wiarygodność Polski magnesem dla zagranicznych inwestorów

  • www.portalspozywczy.pl
  • 03 mar 2015 11:30

Wysoka wiarygodność Polski magnesem dla zagranicznych inwestorów

Polska wyróżnia się swoją wiarygodnością na tle innych państw regionu. Dzięki reformom ostatnich 25 lat nasz kraj jest traktowany przez zagranicznych inwestorów zupełnie inaczej, niż Rosja czy Ukraina - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

Czy konflikt za naszą wschodnią granicą wpłynął na Polskę jako potencjalne miejsce do lokowania inwestycji?

Nie widzę dużego związku między rozwojem sytuacji na Ukrainie, czy w Rosji, a atrakcyjnością inwestycyjną Polski. Atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju rośnie od co najmniej 6 lat. Paradoksalnie zwiększała się ona w trakcie ostatniego globalnego kryzysu, który mocno uderzył w Europę. I jest to proces stały. Poprawa wizerunku gospodarczego Polski i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego rynku wynika głównie z naszych wewnętrznych uwarunkowań. Warto podkreślić, że gdybyśmy w ciągu ostatnich 25 lat nie dokonali bardziej radykalnych reform niż nasi wschodni sąsiedzi, to moglibyśmy się znaleźć w sytuacji, w której nadal by nas porównywano z naszymi wschodnimi sąsiadami. Obecnie sytuacja w Rosji i na Ukrainie zupełnie nie wpływa na postrzeganie Polski. Wyskoczyliśmy z koszyka, w którym jeszcze 10 lat temu znajdowały się jajka z nazwami wszystkich państw Europy Wschodniej. Dzisiaj jesteśmy dużo bardziej wiarygodni, a tym samym jesteśmy traktowani zupełnie inaczej.

Inwestorzy nie wybierają dziś między Rosją, Ukrainą i Polską?

Inwestycje w Rosji miały zupełnie inny cel niż inwestycje w Polsce. Były one realizowane po to, aby zaspokoić gigantyczne potrzeby rosyjskiego rynku lub po to, aby wysyłać produkcję dalej w kierunku wschodnim. Powstawały dla rozwoju eksportu, ale w zupełnie inną stronę niż w przypadku Polski, skąd wysyłane są towary na zachód i na południe Europy.

 Czytaj więcej: Polska przyciąga zagranicznych inwestorów wysoką wiarygodnością

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA