PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrasta podaż gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste - raport CBRE

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 paź 2013 11:49

Jednym z istotnych czynników aktywności na rynku nieruchomości deweloperskich w dużych miastach Polski okazują się w ostatnich miesiącach, przeprowadzane od 2011 roku przez administrację lokalną, podwyżki rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, wynika z opublikowanego właśnie komentarza CBRE.

REKLAMA

 - Wzrasta podaż gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste (UW). Dzieje się tak gdy dotychczasowa działalność, prowadzona na wartościowym gruncie, jest mało zyskowna. Ponieważ wraz ze wzrostem cen działek inwestycyjnych wzrosły roczne opłaty za UW, to w wielu przypadkach dotychczasowa działalność przestaje być opłacalna. Właściciele takich nieruchomości poważnie rozważają ich sprzedaż. Jednak potencjalni kupujący również uważnie analizują opłaty, bo ich wysokość ma kluczowe znaczenie dla rentowności planowanej inwestycji. Atrakcyjność UW spada i w rezultacie obserwujemy rosnące rozróżnienie pomiędzy gruntami oddanymi w UW i własnością - tłumaczy autorka komentarza eksperckiego Karina Kreja, associate director w dziale doradztwa deweloperskiego CBRE.

Podniesienie opłat za użytkowanie wieczyste było do tej pory szeroko dyskutowane głównie z punktu widzenia interesów właścicieli lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach położonych na gruncie w użytkowaniu wieczystym. Analogiczna sytuacja dotyczy podmiotów gospodarczych, prowadzących swoją działalność na gruntach oddanych w UW. - Ta sytuacja generuje poważne konsekwencje również na rynku nieruchomości komercyjnych. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach, gdy aktywność ekonomiczna prowadzona na danym gruncie jest niewystarczająco dochodowa, co zwykle idzie w parze z nieoptymalnym użytkowaniem tych terenów, dodaje.

Wzrastająca podaż tego typu działek nie odpowiada jednak popytowi ze strony deweloperów obiektów komercyjnych. Kupujący również muszą wkalkulować wysokie roczne opłaty za UW w swoje prognozy dochodów. Przy czym, dla gruntów, gdzie plany miejscowe zezwalają na intensywną zabudowę ten dodatkowy koszt jest stosunkowo mniej znaczący - roczna jednostkowa opłata za UW może być rozłożona na kilkukrotnie większą powierzchnię najmu.

W praktyce rynek zaczyna rozróżniać pomiędzy prawami własności i UW. Przez ostatnie dwie dekady rozróżnienie to funkcjonowało słabo, a prawo UW gruntu choć jest prawem jedynie zbliżonym do prawa własności, przez wielu graczy było traktowane jako niemalże tożsame. Takie podejście jest nadal możliwe jedynie w stosunku do tych nieruchomości, dla których UW ustanawiane było na podstawie decyzji, a nie umowy, i konsekwencji tak ustanowione prawo UW zwykle nie zawiera innych dodatkowych ograniczeń, które z założenia powinna narzucać użytkownikowi umowa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA