PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów rozpoczęta

  • Autor: PAP
  • 09 mar 2017 17:14

Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów rozpoczęta Wyspa Spichrzów

Uroczystym wmurowaniem aktu erekcyjnego rozpoczęto w czwartek realizację pierwszego etapu zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. W historycznym centrum miasta powstaną m.in. hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe.

REKLAMA

Zniszczony w czasie II wojny światowej północy cypel gdańskiej Wyspy Spichrzów to obszar, który - mimo swojego atrakcyjnego położenia - przez długie lata nie został zagospodarowany. W marcu 2015 roku władze Gdańska podpisały z konsorcjum dwóch spółek umowę, w myśl której, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, teren ten ma zostać zabudowany.

Wmurowania aktu erekcyjnego, który symbolicznie rozpoczyna pierwszy etap inwestycji, dokonali w czwartek przedstawiciele samorządu Gdańska oraz firm zaangażowanych w przedsięwzięcie, w tym spółki Granaria Development Gdańsk powołanej do przeprowadzenia inwestycji.

Pierwszy etap inwestycji ma pochłonąć - jak wyjaśnił Kurbiel - około jednej trzeciej z 400 mln zł przeznaczonych na realizację całego przedsięwzięcia. "Prace przy pierwszym etapie zakończą się na przełomie 2018 i 2019 roku" - powiedział Kurbiel.

Umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów podpisano pod koniec marca 2015 r. Stroną tego porozumienia były władze Gdańska oraz konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, które dla realizacji tego projektu powołało spółkę celową Granaria Development Gdańsk.

Wkładem miasta Gdańska w tę inwestycję jest ok. 1,8 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia konsorcjum ma zrealizować cele publiczne w postaci m.in. renowacji Długiego Pobrzeża, przebudowy ulicy Chmielnej i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim, co ma poprawić układ komunikacyjny w tej części miasta. Zaplanowano też przebudowę mostu Stągiewnego na most zwodzony oraz budowę mariny na południe od tej przeprawy.

Północny cypel Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta, stanowi też fragment obszaru uznanego za pomnik historii.

Firma Immobel to deweloper działający na rynku belgijskim, luksemburskim i polskim; od ok. 150 lat jest notowana na giełdzie w Brukseli. Mniejszościowy udziałowiec konsorcjum - Multibud W. Ciurzyński - to firma znana w branży usług inwestycyjno-budowlanych od kilkunastu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA