PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagospodarować poprzemysłowe tereny inwestycyjne

  • Autor: TVS
  • 21 sty 2015 09:05

Inwestycje komercyjne coraz częściej powstają na terenach poprzemysłowych. Ciekawe pomysły mają deweloperzy na Śląsku, wykorzystując potencjał zamkniętych kopalni.

REKLAMA

Urzędnicy wraz z przedstawicielami innych europejskich miast chcą przeanalizować problemy zdegradowanych terenów poprzemysłowych i opracować plany ich ponownego wykorzystania.

- Nadajemy nowe życie obiektowi pogórniczemu, obiektowi, który w wielu miastach uległ zniszczeniu. Nadajemy życie zabytkowym wieżom, po dawnej kopalni Polska - mówi Stanisław Korman, z-ca prezydenta Świętochłowic.

Do czerwca ma w tym miejscu powstać parking, droga i park linowy. Ma powstać również nowa siedziba Centrum Kultury Śląskiej.

W sąsiednim Zabrzu dawna kopalnia charakteru nie straciła, zmienił się jednak cel zjazdów pod ziemię. Guido to jedno z najbardziej znanych muzeów w województwie śląskim i w Polsce.

- Kilka lat funkcjonowania kopalni pokazał, że właśnie jest to dobry kierunek dla tego typu obiektów. Nie tylko podziemia zabrzańskie przykuwają uwagę mieszkańców regionu, ale to także obiekty naziemne - mówi Sławomir Gruszka z UM w Zabrzu.

Takim naziemnym obiektem jest tutaj Szyb Maciej. Drugi, obok kopalni Guido, industrialny zabytek Zabrza.

- Można powiedzieć, że wydobywamy jeszcze wodę pitną. Wodę z podziemia. Wodę, która od początku istnienia szybu Maciej pompowano - wyjaśnia Andrzej Wandiger, przewodnik.

Takich pomysłów na utrzymanie zlikwidowanych kopalni jest wiele. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, czy nowa siedziba Muzeum Śląskiego to tylko nieliczne z nich.

Jak na razie każde z tych miejsc w jakiś sposób się od siebie różni, ale jak twierdzą eksperci, pomysły mogą się kiedyś skończyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA