PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagraniczne koncerny inwestują w Polsce dzięki istnieniu SSE

  • wnp.pl
  • 12 mar 2013 08:37

Zagraniczne koncerny inwestują w Polsce dzięki istnieniu SSE

Duże międzynarodowe koncerny prawdopodobnie nie zdecydowałyby się na kolejne inwestycje w Polsce, gdyby nie specjalne preferencje podatkowe na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Wydłużenie czasu funkcjonowania stref będzie istotnym argumentem w planowaniu kolejnych inwestycji, czy wręcz kontynuacji działalności w Polsce.

REKLAMA

Takie wnioski płyną z panelu "Strefa na kryzys .Specjalne strefy ekonomiczne w nowych lokalizacjach", który odbył się podczas konferencji "Budowa przewag konkurencyjnych Polski. Rola specjalnych stref ekonomicznych". Konferencję zorganizowało Ministerstwo Gospodarki. Grupa PTWP, wydawca magazynu Nowy Przemysł i portalu wnp.pl objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

- Fakt, że strefy zostały powołane do życia, okazało się dużym plusem dla naszego kraju. Inwestorzy uwierzyli w to, co się obiecuje - mówił Andrzej Korpak, dyrektor zakładu General Motors Manufacturing. I dodał, że podczas negocjacji dotyczących budowy w Polsce od 2015 roku Opla Astry piątej generacji, poza niskimi kosztami pracy, istotnym argumentem była lokalizacja na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

- Za dwa lata także będę brał udział w negocjacjach dotyczących budowy Astry szóstej generacji od 2020 roku. Jeśli nie pokażę kolejnych potencjalnych możliwości zaoszczędzenia dzięki temu, że jesteśmy w strefie, to będziemy mieli kłopot. Oczywiście cały czas opieramy się na tym, że w Polsce koszty pracy są niskie, ale nie wiadomo, czy w 2020 roku nadal tak będzie. Innym argumentem przy lokalizacji naszych inwestycji jest też rynek zbytu. Zawsze inwestujemy tam, gdzie sprzedają się produkty. Niestety w branży motoryzacyjnej teraz jest czas na używane samochody, nie wiadomo kiedy to się zmieni. W związku z tym musimy mieć jakieś argumenty na przyszłe negocjacje. Jednym z tych argumentów jest strefa ekonomiczna, jeśli ona zostanie zlikwidowana to nie widzę tego różowo. Ale mimo wszystko wierzę, że strefy pozostaną - powiedział Andrzej Korpak.

Przyznał, że wiele lat temu, gdy GM planował inwestycje w Polsce nikt nie wiedział o planach powołania specjalnych stref ekonomicznych, ale jednocześnie ich powstanie było najważniejszym argumentem w rozwoju działalności w Polsce.

Innym przykładem międzynarodowego koncernu, który zainwestował w naszym kraju ogromne pieniądze jest International Paper. Gdy ten amerykański koncern inwestował w 1992 roku w Kwidzyniu nikt jeszcze nie słyszał o specjalnych strefach ekonomicznych. Pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE, firma wynegocjowała w 2003 roku. Od tej pory rozpoczęła się fala inwestycji.

- Gdyby nie zachęta w postaci ulg podatkowych, być może nie byłoby tych inwestycji, ponieważ zakład, taki jak Kwidzyn, działający w ramach międzynarodowej korporacji po prostu konkuruje o kapitał - mówiła Aneta Muskała z International Paper Kwidzyń.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA