PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zapowiada się dobry rok na rynku gruntów inwestycyjnych

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 sie 2014 11:23

Pierwsza połowa 2014 roku charakteryzowała się bardzo dużą dynamiką transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce. - Dotyczy to zarówno aktywności inwestorów, jak i wielkości przeprowadzonych umów - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl Emil Domeracki, Colliers International.

REKLAMA

Jeśli porównamy I połowę 2014 roku z analogicznym okresem 2013 roku, to wartość przeprowadzonych i zamkniętych transakcji gruntowych zwiększyła się o 115-120 proc. oraz z 300 mln zł w 2013 roku do blisko 650 mln zł obecnie.

Emil Domeracki podkreśla, że inwestorzy są bardzo aktywni w sektorze komercyjnym, ale zdecydowana większość transakcji dotyczy rynku mieszkaniowego. - 70 proc. transakcji w I półroczu przypadało na grunty pod inwestycje mieszkaniowe, ok. 20-25 proc. na działki pod obiekty handlowe i biurowe, a ok. 5 proc. - magazynowe. W przypadku tych ostatnich w II kwartale br. widać jednak wyraźny trend zwyżkowy - podkreśla ekspert.

Deweloperzy najbardziej interesują się Warszawą - prawie 80 proc. transakcji I półrocza 2014 roku przypadało na stolicę i region woj. mazowieckiego. - Poszukiwane są tereny dobrze przygotowane, bez wad prawnych, z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, pozwoleniami na budowę, takie które umożliwiają bardzo szybkie wejście w fazę realizacji inwestycji - zwraca uwagę Domeracki.

To co dziś najbardziej interesuje inwestorów to nisze, szczególnie na rynku handlowym. Tu ekspert Colliers International wymienia Warszawę, która  charakteryzuje się tym, że nie ma tu praktycznie żadnych dobrych gruntów przygotowanych pod przedsięwzięcia handlowe.

Wśród najbardziej spektakularnych, tegorocznych transakcji gruntami Domeracki wymienia m.in. sprzedaż terenu o powierzchni kilkunastu hektarów na warszawskim Wilanowie, o wartości 180 mln zł, z przeznaczeniem pod inwestycje komercyjne - biurowe i handlowe.
Kolejnym przykładem jest transakcja na Mokotowie, dotycząca gruntów o przeznaczeniu mieszanym, o wartości 80 mln zł.

- Prognozy na II połowę roku są bardzo obiecujące - utrzyma się trend zakupowy - podsumowuje ekspert z Colliersa.

Jak dodaje, szacunki dotyczące wartości transakcji zostaną zwiększone, a wolumen zamkniętych transakcji w 2014 roku osiągnie poziom 1,8 mld euro. Lwia część będzie przypadała na projekty mieszkaniowe, głównie na rynku warszawskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA