PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarząd katowickiej strefy obawia się spadku liczby inwestycji

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2014 19:57

Zmiana przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom inwestującym w specjalnych strefach ekonomicznych może skutkować zmniejszeniem liczby inwestycji - obawia się zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

REKLAMA

Specjaliści zachęcają przedsiębiorców, by na inwestycje w strefach decydowali się jak najszybciej - zanim zmiany wejdą w życie, czyli przed 1 lipca.

Inwestycjom w specjalnych strefach ekonomicznych poświęcona była poniedziałkowa konferencja w Chorzowie. Wiceprezes KSSE Andrzej Pasek podkreślił, że specjalne strefy ekonomiczne okazały się wielkim sukcesem - dzięki nim powstało wiele nowych miejsc pracy i zainwestowano miliardy złotych. Wyraził zarazem obawę, że nowe przepisy mogą źle wpłynąć na rozwój stref.

Od 1 lipca zostaną bowiem zmienione kryteria udzielania pomocy dla inwestorów w strefach. Najważniejsza zmiana dotyczy obniżenia poziomu możliwej pomocy. Np. w woj. śląskim ten wskaźnik w przypadku dużego inwestora zmniejszy się z obecnych 40 do 25 proc. nakładów inwestycyjnych.

"To budzi nasz poważny niepokój. Spodziewamy się - przynajmniej przez kilka miesięcy - poważnego spadku zainteresowania" - powiedział wiceprezes.

"Mimo że strefy będą istniały do 2026 r., warto pomyśleć o nich jako o miejscu lokowania inwestycji w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Od 1 lipca zasady gry, zasady udzielania pomocy publicznej zmienią się diametralnie, zmienią się na niekorzyść" - powiedział Rafał Pulsakowski z firmy doradczej PwC.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że po wejściu w życie nowych przepisów o pomocy publicznej nie tylko będzie jej mniej, ale też będzie trudniej dostępna niż dotychczas. Po zaostrzeniu kryteriów inwestor będzie musiał np. wykazać, że otwarcie fabryki w Polsce nie wiąże się z zamknięciem zakładu w innych krajach europejskich lub z poważnym zmniejszeniem rozmiaru produkcji - mówił Pasek.

Wiceprezes KSSE zaznaczył, że wielkość udzielanej pomocy nie jest na szczęście dla przedsiębiorców jedynym kryterium rozpoczęcia inwestycji na danym terenie. "Są tacy, których to nie interesuje, albo starają się o innego rodzaju wsparcie lub też wolą uzyskać szansę na zakup terenu poza strefą, po niższej cenie" - wskazał.

Pulsakowski przypomniał, że choć o schyłku stref ekonomicznych mówiło się już kilkakrotnie, w minionych latach wpisały się one w polskie życie gospodarcze. "Okazuje się, że ten instrument sprawdził się i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji polskiego życia gospodarczego" - ocenił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA