PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarząd woj. opolskiego chce odkupić udziały w Wałbrzyskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2015 17:35

Opolskie chce odkupić pakiet udziałów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE) od gm. Wałbrzych. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze sprzedaży WSSE terenów inwestycyjnych w gm. Skarbimierz. Ma to dać regionowi większy wpływ na pozyskiwanie inwestorów.

REKLAMA

Jak mówił członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki, okazja do zakupu udziałów w WSSE - o co Opolszczyzna zabiegała od lat - pojawiła się, gdy gm. Wałbrzych uznała, że chce sprzedać swój pakiet (blisko 5,7 proc.) dla pozyskania środków na inwestycje i rozwój. Sawicki poinformował, że pakiet akcji gm. Wałbrzych został wyceniony na ponad 22,7 mln zł. Woj. opolskie złożyło już ofertę zakupu tych akcji. "Jako udziałowiec w spółce mamy prawo pierwszeństwa zakupu i z tego prawa chcemy skorzystać" - mówił.

Pieniądze na ten cel władze regionu chcą pozyskać ze sprzedaży WSSE 81 ha terenów inwestycyjnych już będących w tej strefie, które regionowi nieodpłatnie przekazała gm. Skarbimierz. Działa tam już wiele zakładów ulokowanych w WSSE. "Przedstawiliśmy WSSE ofertę sprzedaży tych gruntów, a WSSE wyraziła chęć ich zakupu. Obecnie jesteśmy na etapie ich wyceniania. Szacujemy, że mogą one kosztować 20-22 mln zł" - wyjaśniał we wtorek Sawicki.

Tłumaczył, że sprawie zakupu przez woj. opolskie udziałów ma być poświęcone zwoływane na przyszły tydzień nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników WSSE. Sawicki zapewnił też, że Ministerstwo Gospodarki "przychylnie ustosunkowało się do wniosku" o zakup udziałów w WSSE przez woj. opolskie.

Dodał, że dzięki temu zakupowi Opolszczyzna, która ma obecnie ok. 0,2 proc. udziałów, zwiększyłaby swój stan posiadania do blisko 5,9 proc. i stałaby się drugim co do wielkości - po Skarbie Państwa - udziałowcem w WSSE. "To umożliwiałoby regionowi posiadanie przedstawiciela w zarządzie i radzie nadzorczej WSSE, co z kolei pozwalałoby na posiadanie większego wpływu na działanie strefy, przede wszystkim w zakresie pozyskiwania inwestorów" - tłumaczył członek zarządu woj. opolskiego.

Województwo liczy, że większe udziały w WSSE dadzą możliwość sprawniejszego pozyskiwania inwestorów na Opolszczyźnie. Interes gminy Skarbimierz, która przekazała regionowi tereny, to z kolei powstające u nowych inwestorów miejsca pracy oraz podatki, które zasilić mogą budżet samorządu.

Jacek Serdeczny z Departamentu Komunikacji i Marketingu WSSE potwierdził PAP, że gmina Wałbrzych zawiadomiła spółkę WSSE Invest-Park o zamiarze sprzedaży części swoich udziałów, a woj. opolskie zadeklarowało chęć ich zakupu. "Zgoda na tę transakcję będzie rozpatrywana przy najbliższym zgromadzeniu wspólników spółki WSSE INVEST-PARK" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA