PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zbliża się decyzja ws. stworzenia nowej podstrefy inwestycyjnej

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2014 19:18

W połowie 2014 r. będzie gotowy wniosek o utworzenie w Szczuczynie (Podlaskie) podstrefy Suwalskiej SSE - poinformowali w piątek przedstawiciele strefy po spotkaniu z samorządem Szczuczyna i zainteresowanymi przedsiębiorcami. Szczuczyńska podstrefa ma mieć 14 ha.

REKLAMA

Dyskutowali o tym w piątek w Szczuczynie miejscowi radni, władze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, władze województwa oraz przedsiębiorcy.

Tereny, które mają być w podstrefie będą przygotowane za unijne pieniądze; miasto pozyskało je z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dotacja to 6,5 mln zł, a wartość projektu 9,4 mln zł - informowały wcześniej władze miasta.

W piątek władze Szczuczyna otworzyły oferty w przetargu na uzbrojenie tych gruntów. Burmistrz miasta Artur Kuczyński powiedział PAP, że prace powinny być tańsze niż zakładano, bo wskazują na to oferty złożone w przetargu przez 11 firm chętnych do zrealizowania inwestycji. Trwa weryfikacja tych ofert. Miasto chciałoby jeszcze pod koniec marca rozstrzygnąć przetarg, podpisać umowę z wykonawcą. Prace przy uzbrajaniu terenu w sieć kanalizacyjną, wodociągową, infrastrukturę energetyczną oraz budowa dróg dojazdowych potrwają do wiosny 2015 r.

"Wniosek o objęcie terenów Szczuczyna strefą ekonomiczną będzie gotowy w połowie tego roku. W tym samym dokumencie Suwalska SSE wystąpi do rządu z propozycją utworzenia nowych podstref m.in. w Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce i Narewce" - poinformował prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński. Przypomniał jednocześnie, że ostatni wniosek o powiększenie suwalskiej strefy, m.in. o podstrefę w Łomży, czekał na rozpoznanie ponad rok, jednak teraz - jak mówi - są zapewnienia rządowe, że będzie się to działo szybciej.

"Podstrefa SSSE w Szczuczynie, który ma bogate tradycję rzemieślnicze, nie tylko poprawi atrakcyjność gospodarczą tej gminy i doprowadzi do powstania nowych przedsiębiorstw produkcyjnych. Pobudzi także inicjatywę lokalną, prowadząc do rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym wzrostu zatrudnienia" - dodaje Żyliński.

Na to liczy również burmistrz Szczuczyna, który podkreśla, że oprócz korzyści jakie firmy będą miały z bycia w strefie, władze lokalne oferują dodatkowo, np. zwolnienia z podatków od nieruchomości i od środków transportu na okresu pięciu lat od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Burmistrz dodał, że z sześcioma firmami, które chciałyby zainwestować w Szczuczynie, toczą się zaawansowane rozmowy.

Na gruntach przygotowywanych pod inwestycje w Szczuczynie ma m.in. powstać około 1 km dróg dojazdowych, prawie 2 km sieci wodociągowej, prawie 2,7 km kanalizacji sanitarnej, ponad 1,6 km kanalizacji deszczowej i sieć energetyczna. Grunty te znajdują się blisko drogi nr 61 Warszawa-Augustów.

Suwalska SSE powstała 18 lat temu. Strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA