PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

2018 rokiem wyższych płac

  • www.pulshr.pl
  • 08 sty 2018 14:58

2018 rokiem wyższych płac Fot. fotolia

Blisko 80 proc. przedsiębiorców  zamierza w 2018 roku zwiększyć wynagrodzenia - wynika z danych Business Centre Club. Ok. 43 proc. pracodawców planuje wzrost zatrudnienia. Wśród czynników zagrażających prowadzeniu biznesu przedsiębiorcy na pierwszym miejscu wymieniają brak wykwalifikowanych pracowników.

REKLAMA

Dane na temat zamiarów pracodawców przynosi internetowy sondaż, jaki w grudniu wśród ok. 2000 swoich członków - menedżerów i właścicieli firm z całego kraju - przeprowadził Business Centre Club.

Jeśli idzie o politykę płacową, to aż 79,6 proc. przedsiębiorców planuje w tym roku zwiększyć wynagrodzenia. W co piątej firmie (20,4 proc.) pozostaną one na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, żadna natomiast nie zakłada ich obniżki.

Ze wzrostem zatrudnienia liczy się 42,8 proc. pracodawców. Niewiele mniej - 47 proc. ankietowanych - uważa, że stan osobowy pozostanie ten sam co w 2017 roku, a 10,2 proc. liczy się ze zmniejszeniem zatrudnienia, co może wynikać z dużej rotacji pracowników na rynku i podkupowania tych najlepszych przez firmy z powodu niskiej podaży pracy (zmiany demograficzne oraz obniżenie wieku emerytalnego w IV kw. 2017 roku).

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń – prowadzenie biznesu będzie bardziej kosztowne. Aż 81,6 proc. z nich zakłada wzrost kosztów działalności w nowym roku w porównaniu do 2017. Zdaniem 14,3 proc. badanych pozostaną one zbliżone do zeszłorocznego poziomu. Trzy czwarte przedsiębiorców jest przekonane, że w 2018 roku wzrosną też obciążenia podatkowe, według 22,9 proc. pozostaną one na podobnym poziomie co w minionym roku, a tylko 2,1 proc. spodziewa się ich zmniejszenia.

Podobnie jak w 2017 roku, większość ankietowanych przedsiębiorców wskazuje, że istotnymi barierami oraz czynnikami ryzyka w nowym roku będą trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (79,2 proc.), wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe (62,5 proc.), zbyt częste zmiany przepisów i problemy z dostosowaniem się do nich (60,4 proc.) oraz zbyt szybko rosnące płace (58,3 proc.), za którymi nie nadąża wydajność pracy. Mniej niż połowa firm obawia się wysokiej presji konkurencyjnej na ceny i w rezultacie niskich marż zysku (47,9 proc.), a 43,8 proc. zbyt opresyjnego i/lub niesprawiedliwego potraktowania przez instytucje kontrolne państwa.

Przedsiębiorcy wskazują ponadto na niekorzystne uwarunkowania społeczne i polityczne w Polsce i na świecie: narastające antagonizmy oparte na nacjonalizmie, coraz gorsze postrzeganie Polski na świecie, nieprzewidywalne zachowania rządu w stosunku do Unii Europejskiej, czy wywołane zmianami prawnymi problemy branżowe: zmiana sytuacji rynkowej związana z pakietem nowych ustaw zdrowotnych i regulujących rynek wyrobów medycznych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA