PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Awbud chce znacznie powiększyć porfel zleceń

  • wnp.pl
  • 29 sie 2014 11:57

Po zakończeniu restrukturyzacji zarząd Awbudu zapewnia, że grupa odzyskała zdolność do rentownej działalności i posiada perspektywiczny portfel zleceń. Celem dla grupy ma być osiągnięcie przychodów na poziomie ok. 400 mln zł rocznie w ciągu 2-3 lat.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2014 r. przychody grupy Awbudu wyniosły 105,5 mln zł wobec 129,8 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 1,56 mln zł straty netto wobec 8,95 mln zł straty przed rokiem.
Na koniec półrocza grupa zatrudniała 481 pracowników wobec 541 na koniec 2013 r. Spadek zatrudnienia (z 72 do 23 etatów) obejmował przede wszystkim spółkę Produkcja Wyrobów Betonowych Awbud.

Natomiast na poziomie jednostkowym Awbud miał 87,31 mln zł przychodów wobec 105,63 mln zł przed rokiem. Spółka zarobiła na czysto 0,82 mln zł, a rok wcześniej miała stratę 0,77 mln zł.

W komentarzu do wyników Awbud podał, że spodziewa się wzrostu sprzedaży w stosunku do 2013 r. oraz stopniowego wzrostu rentowności kontraktów oraz grupy i jej poszczególnych biznesów.

- Jednostkowa marża brutto na sprzedaży rośnie z 2,6 proc. na koniec 2013 r. do 5 proc. w pierwszym półroczu 2014 r. W skonsolidowanych wynikach jest to odpowiednio wzrost z 3,7 proc. do 4,1 proc. - powiedział Michał Wuczyński, prezes spółki.

- 2014 jest rokiem efektów prowadzonych przez nas w poprzednich dwóch latach działań restrukturyzacyjnych. Oddłużyliśmy grupę praktycznie do zera, sprzedaliśmy nierentowny biznes produkcyjny. Skupiamy się na usługach budowlanych - dodał.

Awbud wskazał, że niebawem zakończy się kontraktacja 2014 r. i spółka skupi się na budowie portfela zleceń na lata 2015-2016.

- Rynek daje ostrożne powody do optymizmu. Obserwujemy wzrost podaży zleceń inwestycyjnych, a w naszych obszarach specjalizacji jest to wzrost istotny w porównaniu do 2013 r. - wskazał Wuczyński.

- Mam na myśli szczególnie obszar inwestycji przemysłowych, sektor rewitalizacji dużych obiektów handlowych i biurowych oraz sektor inwestycji ekologicznych, wspieranych przez finansowanie unijne kolejnej perspektywy inwestycyjnej - dodał.

Spółka przypomniała, że w lutym tego roku zakończył się proces restrukturyzacji grupy - zamknięto nierentowną działalność produkcyjną, a sprzedaż aktywów PWB Awbud doprowadziło do redukcji zadłużenia finansowego grupy prawie do zera. Wcześniej uporządkowano też portfel zleceń.

Awbud zaznaczył, że w pierwsze półrocze 2014 r. grupa weszła z rentownym portfelem w obszarze generalnego wykonawstwa.

Dodatkowo stabilizowano sytuację w usługach podwykonawczych, które negatywnie wpływały na rentowność grupy w latach 2012-2013. Spółka podała, że doprowadzono do rentowności usług żelbetowych, a usługi instalacyjne są bliskie osiągnięcia progu opłacalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA