PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom inwestycyjny w Polsce. Jakie są szanse i zagrożenia dla firm budowlanych

  • wnp.pl
  • 30 sty 2018 17:20

Boom inwestycyjny w Polsce. Jakie są szanse i zagrożenia dla firm budowlanych Fotolia

W 2017 roku wzrosła większość korzystnych wskaźników w budownictwie, w tym liczba przetargów, podpisanych kontraktów, wartość produkcji budowlano-montażowej. Niestety towarzyszył temu szereg niekorzystnych zjawisk i tendencji. Większość z nich będzie się pogłębiać, paradoksalnie właśnie dlatego, że w perspektywie kilku lat wartość zleceń jeszcze wzrośnie. Ale są też inne zjawiska, które tylko pośrednio mają z tym związek.

REKLAMA

Rok 2017 był dobry pod względem produkcji budowlano-montażowej. Już po I półroczu wzrosła ona o 12,5 proc. we wszystkich segmentach, a branża osiągnęła wartość sprzedaży na poziomie historycznego 2011 r.

To był dobry rok także pod względem liczby i wartości nowych przetargów, szczególnie inwestorów publicznych. GDDKiA zakontraktowała już 54 proc. swojego budżetu, PKP PLK – 40 proc.

Niestety pogorszyła się rentowność. Jak wynika z danych GUS po I półroczu 2017 r., rentowność firm przemysłowych wzrosła o 5,3 proc., ale w sektorze budowlanym tylko o 2,5 proc.
Ocena według spółek

- Z tych danych wynika też, że najgorzej radzili sobie generalni wykonawcy w sektorze budownictwa, dla których rentowność wyniosła 1,9 proc., wobec np. 3,9-proc. rentowności firm zatrudniających do 50 osób – mówił Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu, podczas debaty "Budownictwo na fali inwestycji – koniunktura i ryzyko", w trakcie XVIII Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Jak podkreślano w dyskusji, powodów jest kilka, ale najważniejsze to silny wzrost cen materiałów budowlanych, kosztów robocizny i logistyki.

- Rentowność sprzedaży dużych firm była niska także dlatego, że tych zmian na rynku nie chcą w pełni uwzględniać inwestorzy publiczni – stwierdził Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag. – Brak realnej rewaloryzacji powoduje, że rosnące koszty niemal w 100 proc. obciążają wykonawców.

Strabag zwiększył w ub. roku sprzedaż o kilkanaście procent. Na koniec 2017 roku ma największy portfel zleceń od sześciu lat. Zarząd martwią jednak problemy, jakie rosną w branży.

- Mamy nadzieję, że dzięki dobrej współpracy zarówno z inwestorami, jak i podwykonawcami, będziemy w stanie przerobić z korzyścią ten portfel – dodał Wojciech Trojanowski.

Optymistyczniej oceniał miniony rok Ernest Jelito, prezes zarządu, dyrektor generalny Górażdże Cement.

- Producenci cementu, betony i kruszywa zanotowali wzrost sprzedaży po kilkanaście procent – powiedział. – Był to skutek rosnącego popytu na materiały budowlane, ale także dobrego przygotowania się branży pod względem zdolności produkcyjnych.

Prezes Jelito podkreślił, że producenci z tej branży wprowadzili do oferty wiele nowych produktów, które określają mianem innowacyjnych lub z wartością dodaną. - Pozwolą one bardzo dobrze wpisać się w oczekiwania w zakresie ochrony środowiska lub wymagań architektów – dodał prezes.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA