PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża budowlana szuka sposobu na przyciągnięcie fachowców

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 cze 2016 17:47

Branża budowlana szuka sposobu na przyciągnięcie fachowców fot. Skanska

Na krajowym rynku pracy brakuje specjalistów z wykształceniem technicznym, m.in. spawaczy, elektryków czy hydraulików. Powodem niedoboru fachowców jest poszukiwanie zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów oraz coraz mniejsze zainteresowanie tego typu zawodami. W walce o tych najlepszych, firmy budowlane coraz częściej sięgają po benefity pozapłacowe.

REKLAMA

Migracja na Zachód oraz niedopasowany system kształcenia zawodowego od lat skutkują niedoborem wykwalifikowanych specjalistów w branży budowlanej. Pracownicy produkcyjni są obecnie na pierwszym miejscu w Polsce wśród zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. Kluczowa dla przyciągnięcia najlepszych fachowców na rynku okazuje się nie tylko płaca, ale też stabilność zatrudnienia niezależnie od sezonu budowlanego.

Wśród osób wybierających szkołę policealną wciąż widoczne jest małe zainteresowanie pracą o charakterze produkcyjnym. Między innymi dlatego obserwuje się wzrost zaangażowania firm z branży budowlanej we współpracę ze szkołami zawodowymi i technikami.

- Aby pozyskać wykwalifikowanych pracowników, również na podstawowe stanowiska, ważna jest dla nas współpraca z lokalnymi ośrodkami, które kształcą specjalistów o pożądanym przez nas profilu zawodowym – mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Skanska. - Obecnie prowadzimy taką współpracę z wybranymi ośrodkami w Polsce, umożliwiając ich uczniom odbywanie praktyk zawodowych na naszych budowach czy oferując zatrudnienie. Widzimy też, że liczba uczniów z roku na rok maleje, dlatego współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi będzie dla nas coraz bardziej istotna – dodaje Katarzyna Skorupka-Podziewska. 

Co przyciąga pracowników produkcyjnych?

Pracodawcy wiedzą, że aby pozyskać i zatrzymać pracownika w firmie, muszą zaoferować mu coś więcej niż tylko konkurencyjne wynagrodzenie. Pozapłacowe benefity dotyczą dziś już nie tylko pracowników na wysokich stanowiskach. W firmach budowlanych na dodatkowe świadczenia mogą liczyć także pracownicy produkcyjni. Dobrym przykładem jest Skanska, która zatrudnia obecnie ponad 3 tysiące pracowników produkcyjnych przy projektach we wszystkich regionach Polski. Firma gwarantuje swoim fachowcom umowy o pracę, wysokiej jakości narzędzia pracy oraz szeroki wachlarz benefitów. Dbając o komfort pracowników, Skanska zabiega także o to, by realizowali projekty jak najbliżej miejsca zamieszkania.

- Wśród największych atutów zatrudnienia w Skanska, wymienianych przez naszych pracowników produkcyjnych, znalazły się m.in. wysokie standardy BHP, otrzymywane wyposażenie, benefity - takie jak ubezpieczenie grupowe, opieka medyczna, bony z okazji świąt i dofinansowanie wypoczynku, a także udział w szkoleniach uprawnieniowych i sprzętowych. Kluczowe okazuje się jednak poczucie stabilności zatrudnienia – mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska.

  • 1
  • 2
  • Robol 2018-03-17 13:27:58
    Skanska aktualnie zwalnia pracowników nawet z długoletnim stażem pracy i to prac fiz cieśle itp . A ma duży przyrost kadry inżynieryjnej ...Na jednej budowie potrafi być 20 z nadzoru W erze komputerów . i Jak t ma funkcjonować ...

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA