PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża budowlana w tarapatach. Materiały drożeją, a rąk do pracy brakuje

  • wnp.pl
  • 09 paź 2017 15:26

Branża budowlana w tarapatach. Materiały drożeją, a rąk do pracy brakuje fot. Pixabay

Nadchodzi erozja marż. Branża budowlana, aby się ratować musi uciekać we wzrost cen usług, inaczej firmy zaczną znikać z rynku.

REKLAMA

Na rynku budowlanym coraz mocniej jest widoczny wzrost kosztów wykonawstwa.
Szybko zapełniające się portfele zamówień firm budowlanych powodują, że intensywna konkurencja cenowa odchodzi w przeszłość. Takie wnioski przynosi badanie firmy PMR, które przeprowadzono wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firm budowlanych. Badanie jest związane z raportem „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2017 - Prognozy rozwoju na lata 2017-2022”.

- Trzy czwarte największych firm budowlanych działających na polskim rynku deklaruje, że w 2017 r. odczuły wzrost cen materiałów budowlanych. Co więcej, podobny odsetek badanych przedsiębiorstw prognozuje dalszy wzrost cen - podkreślono w komentarzu do raportu.

Zwyżki cen najbardziej odczuwalne są w przypadku stali (65 proc. respondentów), betonu (47 proc.), paliw (46 proc.) i asfaltu (40 proc.). Wg wskazań respondentów, znaczącym utrudnieniem są także rosnące ceny kruszyw (37 proc.) i materiałów termoizolacyjnych (37 proc.).

Z grupy 200 największych firm budowlanych, ponad 60 proc. podmiotów wzrost cen materiałów zamierza bezpośrednio przełożyć na swoje ceny ofertowe.

- Tylko co trzecia firma deklaruje, że przygotowała się do wzrostu cen, poprzez wcześniejszy zakup wybranych grup materiałów, zastosowanie kontraktów terminowych bądź uwzględnienie możliwości rewaloryzacji ceny w kontrakcie - wskazano. Jak podkreślono, wzrost cen materiałów to jednak nie jedyny problem, jeżeli chodzi o koszty wykonawstwa.

Podwyższenie od 2017 r. płacy minimalnej o 8 proc. spowodowało ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń nie tylko w grupie najniżej opłacanych robotników budowlanych, ale także wśród pracowników znajdujących się nieco wyżej na drabince płac. W rezultacie, w lipcu i sierpniu 2017 r. średnie płace w firmach budowlanych rosły w tempie 7-8 proc. r/r. Wzrostu poziomu wynagrodzeń należy spodziewać się także w 2018 r., czemu sprzyjać będą zaplanowany przez rząd 5 proc. wzrost płacy minimalnej oraz dalszy niedobór siły roboczej.

Wzrost kosztów materiałów i robocizny wraz z rosnącym wolumenem planowanych inwestycji sprawiły, że po raz pierwszy od kilku lat znacząco wzrósł odsetek dużych firm budowlanych, które zamierzają podwyższyć ceny swoich usług.

- W ostatnich latach plany takie zgłaszało tylko kilkanaście procent firm, w trzecim kwartale 2017 r. było to już ponad 40 proc. wykonawców. W najbliższych kwartałach odsetek ten może jeszcze rosnąć - stwierdzono.

- Co ważne, deklaracje takie składają nie tylko największe firmy budowlane, ale również mniejsi podwykonawcy, którzy w 2017 r. dodatkowo ucierpieli z powodu wprowadzenia odwróconego podatku VAT na roboty budowlane - podsumowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA