PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża budowlana w tarapatach. Materiały drożeją, a rąk do pracy brakuje

  • wnp.pl
  • 09 paź 2017 15:26

Branża budowlana w tarapatach. Materiały drożeją, a rąk do pracy brakuje fot. Pixabay

Nadchodzi erozja marż. Branża budowlana, aby się ratować musi uciekać we wzrost cen usług, inaczej firmy zaczną znikać z rynku.

REKLAMA

Na rynku budowlanym coraz mocniej jest widoczny wzrost kosztów wykonawstwa.
Szybko zapełniające się portfele zamówień firm budowlanych powodują, że intensywna konkurencja cenowa odchodzi w przeszłość. Takie wnioski przynosi badanie firmy PMR, które przeprowadzono wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firm budowlanych. Badanie jest związane z raportem „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2017 - Prognozy rozwoju na lata 2017-2022”.

- Trzy czwarte największych firm budowlanych działających na polskim rynku deklaruje, że w 2017 r. odczuły wzrost cen materiałów budowlanych. Co więcej, podobny odsetek badanych przedsiębiorstw prognozuje dalszy wzrost cen - podkreślono w komentarzu do raportu.

Zwyżki cen najbardziej odczuwalne są w przypadku stali (65 proc. respondentów), betonu (47 proc.), paliw (46 proc.) i asfaltu (40 proc.). Wg wskazań respondentów, znaczącym utrudnieniem są także rosnące ceny kruszyw (37 proc.) i materiałów termoizolacyjnych (37 proc.).

Z grupy 200 największych firm budowlanych, ponad 60 proc. podmiotów wzrost cen materiałów zamierza bezpośrednio przełożyć na swoje ceny ofertowe.

- Tylko co trzecia firma deklaruje, że przygotowała się do wzrostu cen, poprzez wcześniejszy zakup wybranych grup materiałów, zastosowanie kontraktów terminowych bądź uwzględnienie możliwości rewaloryzacji ceny w kontrakcie - wskazano. Jak podkreślono, wzrost cen materiałów to jednak nie jedyny problem, jeżeli chodzi o koszty wykonawstwa.

Podwyższenie od 2017 r. płacy minimalnej o 8 proc. spowodowało ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń nie tylko w grupie najniżej opłacanych robotników budowlanych, ale także wśród pracowników znajdujących się nieco wyżej na drabince płac. W rezultacie, w lipcu i sierpniu 2017 r. średnie płace w firmach budowlanych rosły w tempie 7-8 proc. r/r. Wzrostu poziomu wynagrodzeń należy spodziewać się także w 2018 r., czemu sprzyjać będą zaplanowany przez rząd 5 proc. wzrost płacy minimalnej oraz dalszy niedobór siły roboczej.

Wzrost kosztów materiałów i robocizny wraz z rosnącym wolumenem planowanych inwestycji sprawiły, że po raz pierwszy od kilku lat znacząco wzrósł odsetek dużych firm budowlanych, które zamierzają podwyższyć ceny swoich usług.

- W ostatnich latach plany takie zgłaszało tylko kilkanaście procent firm, w trzecim kwartale 2017 r. było to już ponad 40 proc. wykonawców. W najbliższych kwartałach odsetek ten może jeszcze rosnąć - stwierdzono.

- Co ważne, deklaracje takie składają nie tylko największe firmy budowlane, ale również mniejsi podwykonawcy, którzy w 2017 r. dodatkowo ucierpieli z powodu wprowadzenia odwróconego podatku VAT na roboty budowlane - podsumowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA