PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża budowlana wciąż pesymistyczna

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2015 16:20

Branża budowlana wciąż pesymistyczna Fot. Fotolia

W budownictwie nadal przeważają negatywne oceny, choć poziom pesymizmu w listopadzie spadł wobec analogicznego miesiąca poprzednich 4 lat - wynika z badania GUS.

REKLAMA

"Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od września 2015 r. formułują coraz bardziej pesymistyczne opinie na temat koniunktury, ale oceny z listopada są mniej negatywne od zgłaszanych w analogicznym miesiącu poprzednich czterech lat" - napisano w komentarzu do badania.

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11,6, wobec minus 7,8 w październiku. Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,6 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,2 proc.. Przed miesiącem było to odpowiednio 11,7 proc. i 19,5 proc.

GUS komentuje, że diagnozy oraz prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

"Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w październiku. Przedsiębiorcy zapowiadają, zbliżony do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, spadek cen robót budowlano-montażowych" - napisano.

"Spośród badanych podmiotów 23,1 proc. (przed rokiem 20,7 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Listopad jest czwartym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA