PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budownictwo się trzyma. Dane, które zaskakują

  • wnp.pl
  • 19 sty 2017 09:48

Budownictwo się trzyma. Dane, które zaskakują Fot. Fotolia

W minionym roku upadło o 2 proc. więcej firm budowlanych niż w 2015 r. - wynika z danych firmy Euler Hermes Services Polska. W całym 2016 r. upadło 149 spółek budowlanych wobec 146 rok wcześniej. Dane mogą zaskakiwać, gdyż jest to umiarkowany - jak na razie - wzrost liczby niewypłacalnych firm w budownictwie, zważywszy na skalę korekty na rynku inwestycji, zwłaszcza publicznych.

REKLAMA

Jednak 2015 r. zakończył się wzrostem produkcji budowlano-montażowej o blisko 3 proc., a po 11 miesiącach 2016 r. spadek wynosił niemal 13 proc.

- W budownictwie z pierwszą korektą mieliśmy do czynienia w drugim kwartale. Potem wysokie liczby tracących płynność finansową firm budowlanych zaczęły pojawiać się ponownie w wybranych miesiącach drugiej połowy roku (np. wrzesień, listopad) - wskazał Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

- Zestawiając mniejszą wartość rynku z utrzymującymi się niskimi cenami prac budowlanych, faktyczną deflacją na tym rynku, nie mamy złudzeń, iż jest to koniec „korekty” na tym rynku - dodał.

Jak ocenił, rynek budowlany jest już inny niż w czasie kryzysu lat 2012-2013.

- To wtedy wiele podmiotów zniknęło z rynku, a pozostali nauczyli się nie podejmować zleceń poniżej pewnej granicy kosztów, przeinwestowywać w sprzęt etc. - stwierdził Starus.

- Niestety, mając świadomość ryzyka wiele firm nadal działa w schemacie zdobywania jakichkolwiek zleceń, aby móc pokryć swoje zobowiązania z poprzednich inwestycji - dodał.

Zaznaczył, że trwale ujemny bilans, zwłaszcza firm o regionalnej skali działalności z sektora inwestycji drogowych, ale też innych wyspecjalizowanych prac infrastrukturalnych i wykończeniowych, to chyba niezmienny, jak na razie, element polskiego budownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA