PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co zrobić gdy aranżacja zmienia się podczas budowy?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 10 kwi 2018 17:10

Co zrobić gdy aranżacja zmienia się podczas budowy? Sławomir Lisiecki – Partner Argon Legal

W niektórych sytuacjach już w trakcie budowy pojawia się konieczność wykonania prac wykraczających poza prace przewidziane w uzyskanym przez inwestora pozwoleniu na budowę. Warto zaplanować, jakie kroki należy podjąć w takich przypadkach, żeby zmniejszyć ryzyko opóźnienia prac lub błędów formalnych - mówi Sławomir Lisiecki – Partner Argon Legal.

REKLAMA

W sytuacji gdy deweloper uzyskał pozwolenie na budowę na jego podstawie realizuje budynek biurowy. Pozwolenie jest ogólne, przewiduje, że wszystkie lokale biurowe w budynku będą miały charakter „open space”. Zdarza się, że w trakcie budowy deweloper podpisuje umowę najmu z najemcą, który wymaga innej aranżacji. Z odbiegającego od przewidzianego w istniejącym pozwoleniu na budowę charakteru aranżacji wynika, że na prowadzenie prac będzie wymagane uzyskanie dodatkowego pozwolenia na budowę. 

- W powyższej sytuacji zasadne jest wystąpienie przez dewelopera o pozwolenie zamienne zmieniające pierwotne pozwolenie na budowę – w zakresie prac planowanych na powierzchniach wynajmowanych na podstawie opisanej powyżej umowy najmu. Nie można wystąpić o nowe pozwolenie, ponieważ prace przewidziane w pozwoleniu pierwotnym nie zostały zakończone. O pozwolenie zamienne może wystąpić deweloper, ponieważ to on jest adresatem pozwolenia pierwotnego - mówi Sławomir Lisiecki – Partner Argon Legal. 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na takie skoordynowanie prac, aby realizacja dodatkowych prac dotyczących aranżacji nie rozpoczęła się przed uzyskaniem pozwolenia zamiennego obejmującego te prace. W realiach procesu budowy i przenikania się poszczególnych faz robót, nie zawsze ta kwestia jest oczywista, a potencjalne negatywne konsekwencje –dodaje.

- Kolejne ryzyko może się wiązać z opóźnieniem lub utrudnieniami realizacji prac dodatkowych. Ponieważ na podstawie pozwolenia zamiennego prace te zostały „wszczepione” w zakres pozwolenia na budowę wydanego dla całego budynku, ich opóźnienie wpłynie negatywnie na odbiór budynku.

Zdanie eksperta szczególnie ryzykowana może być sytuacja, w której deweloper zawarł szereg innych umów najmu, w których zobowiązał się do dostarczenia lokali w określonym terminie lub gdy pierwszy najemca nie współpracował przy wyborze materiałów wykorzystywanych przy aranżacji, nie dostarczał niezbędnych informacji, zwlekał z zatwierdzaniem projektów, lub innymi działaniami lub zaniechaniami utrudniał prowadzenie prac. 

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA